avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... probleme despagubire asigurator
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

probleme despagubire asigurator

buna ziua ..intr-o dimineata , un tip a intrat in mine , in spatele masini mele ..si mi-a avarit bara spate , stop spate , indoitura puternica sub stop , + portbagaj stramb nu se mai inchide....in fine , am facuto pe cale amiabilia , am facut dosar peste 3 zile ma suna de la sediu in constanta de la groupama ca stopu + indoitura la portbagaj nu vor fi despagubite din cauza ca erau facute dinainte de accident , inchipuitiva ce nervi mi-au sarit , sa stii ca ai dreptate si dansi de la asigurare nu vor sa despagubeasca , ..deja ma panicasem si mi-am amintit ca in urma cu o zi am facut niste poze la masina si din fericire am facut poze exact unde m-a lovit dansu , si surpriza nu este deloc masina botita , nu are stop spart nu are nimic , le-am bagat pe un cd si m-am dus cu ele la sediu in constanta , le-am depus , iar acum astept un raspuns sa vad ce zic dansi de la groupama din bucuresti , ma sfatuiti ce am de facut va rog ? am facut bine cu pozele ? in poze scrie si data exact cand este facuta poza de mine , este facuto cu 1 zi inainte de tamponare ..multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters211916 , utilizator 15:36, 21 Iunie 2011
E corect cum ati procedat. Daca nu va despagubesc, contactati urgent un avocat si faceti si o reclamatie la Comisia de Supraveghere a Asigurarilor (impreuna cu acesta).B-) [ link extern ] /
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Iunie 2011
OVB Allfinanz, Consultant asigurari
Ati procedat foarte bine si acum cred ca nu o sa va mai puna piedici. Daca totusi nu ajungeti cu ei la o intelegere atunci faceti o reclamatie la CSA iar dupa ce primiti raspunsul daca el este tot nefavorabil atunci chemati asiguratorul la conciliere in care sa aratati ca veti cere in instanta pe langa despagubirea daunei si cheltuieli de judecata si chiar penalizari de intarziere. Aceste doua documente va sunt absolut necesare in instanta. Apoi angajati-va un avocat si actionati in instanta asiguratorul pt refuzul de a despagubi.
astept raspuns de saptaman viitoare , poate cine stie , nu trebuie sa ma ajung la altele , dar le-am dus dovezi clare ca masina nu era avariata deloc , mai mult de atat ce sa mai fac
~ Conținut șters la cerere ~
la ce va referiti ?

Alte discuții în legătură

Asigurator asirom fsilviu86 fsilviu86 In data de 18.03.2017 am fost implicat intr-o tamponare fara victime doar cu daune materiale. A doua zi pe data de 19.03.2017 sa mers la asigurator (asirom ... (vezi toată discuția)
Asigurator strain Danvero Danvero Buna ziua , Am avut un accident usor soldat doar cu pagube materiale , am incheiat amiabila , vinovatul si-a recunoscut vina , firma de asigurari a celui ... (vezi toată discuția)
Constatare asigurator rca ciprianagapie ciprianagapie Buna ziua. Azi am avut o tamponare, din vina mea, prin care s-a produs avarierea masinii mele si a celeilalte din trafic. Am completat formularul de ... (vezi toată discuția)