Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... De ce Universitatea isi bate joc de studentii din ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

De ce Universitatea isi bate joc de studentii din Republica Moldova?

Buna Ziua!Sunt student din Republica Moldova invat la universstitatea "Eftimie Murgu" din Resita.Am primit bursa (bursa de studii acordata de catre statul Roman tuturor etnicilor romani care fac studii in Romania) pentru luna Iunie, insa am primit doar 63 de RON din 65 euro (conform HG nr. 844/2008 art.1). Astfel in aceasta situatie se afla alti colegi deai mei,studenti din R.Moldova. La contabilitatea universitatii mi s-a spus ca au fost sustrasi din bursa banii pentru zilele in care ne-am aflat in R.Moldova pe durata perioadei de vacanta de pasti. Conform HG nr. 844/2008 art.4 trebuie sa primim bursa integral.Ce ne sfatuiti?
io as putea sa va sfatuiesc multe....da mi-e ca o sa zica lumea pe aici ca-s rasist, si ma da afara de pe forum. daca sunteti nemultumit, adresati-va cu o plangere catre rectorat. :)