Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... decontopire si contopire din nou?se poate?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

decontopire si contopire din nou?se poate?

e o situatie putin mai complicata....pe vremea cand era minor sotul meu e primit o suspendare de 2,inainte de incheierea termenului de incercare a fost prins conducand fara permis,i s-au dat 9 luni care s-au adunat cu cei 2 ani din pacate a mai fost acuzat intr-un alt dosar penal la 1 an si 6 luni,pedeapsa contopita cu 9 luni,ramanand pedeapsa cea mai gea de 1 a si 6 luni plus suspendarea de 2 ani intr-un final avand in prezent de executat 3 ani si 6 luni.intrebarea mea este...se pot decontopi pedepsele si acea suspendare sa devina un mandat de executare ca celelalte 2?si dupa aceea sa se faca din nou contopirea celor 3 mandate si sa ramana ce-a mai grea pedeapsa de executat si anume cea de 2 ani? suna un pic cam ciudat dar sunt curioasa daca am sanse cu ajutorul unui avocat sa obtinem asa ceva?s-a intalnit vreo cineva cu un caz asemanator?
Din punct de vedere legal nu se poate face contopirea intre pedeapsa a carei suspendare a fost revocata si noua infractiune comisa, operand de aceasta data cumulul aritmetic si nu cumulul juridic, asa cum se intampla la infractiunile concurente( contopirea si aplicarea pedepsei cea mai grea plus un spor-atunci cand este cazul) .
Chiar daca s-ar mai fi intamplat asa nu este in conformitate cu legea penala ( vedeti art. 83 Cod penal) .
ContSters181996, utilizator
Fiind vorba de o pedeapsa cu suspendare ceea ce vreti nu este realizabil sub aspect legal.
Astfel de contopiri au eficienta juridica in alte situatii juridice cand nu a fost aplicata anterior o pedeapsa cu suspendare.
cazurile sunt foarte rare.
se mai intampla ca, dupa de un condamnat a ajuns in situatia sotului dvs , sa mearga la politie , sa faca un autodenunt si sa ia o fapta savarsita inainte de cea la care a primit 2 ani cu suspendare ,caz in care atrage concurenta tuturor infractiunilorn
nu sunt multe instante in tara care pot fi induse ineroare de o asfel de posibilitate de eludare a legii.
este aceeasi situatie ca in cazul computarilor pe care le fac condamnatii recidivisti.
succes
Incazul unei pedepse cu suspendare este complicata si fara efect situatia daca nu a executat arest preventiv mai inainte de prima condamnare...