Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale autorizatie de publicitate in parcuri
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

autorizatie de publicitate in parcuri

Buna seara,
Pentru publicitatea in parcuri pe vehicule nemotorizate ( mai exact biciclete adaptate pentru publicitate ) am nevoie de autorizatie de la ALPAB ?
Am sapat internetul si tot ce gasesc este legat de autorizarea de comercializare in spatii de agrement.

Concis: Pot sa ma plimb cu asa ceva ( [ link extern ] ?

Poti daca doresti sa te plimbi fara bicicleta, sa iti atarni ca sa zic asa o pancarda pe spate si una in fata, sau direct imprimat pe imbracaminte ce fel de reclama doresti. Cine poate sa interzica asa ceva? Pot sa fie si vehicule nemotorizate si motorizate daca se permite accesul in parc, practic cu orice mijloc care este mobil ai dreptul sa faci reclama. Totul este sa nu fie ceva fix.

Ca ai scris pe tricou "Adidas" sau "Vizitati Restaurantul lui Peste" tot se cheama ca faci reclama, ca e platita ca nu este platita.:D
Am fost la Primaria Capitalei ( pe Splai ) si la camera de Urbanism au spus ca aceasta activitate este incadrata la "EVENIMENTE " si ca pentru a primi autorizatie trebuie sa intru intr-o comisie formata din reprezentanti ai Politiei Rutiere, Jandarmeriei, Parcuri si Agrement, Pompieri, etc.

Daaaar....cel mai bine sa merg la Biroul Venituri ( de la Cismigiu ), acolo o sa primesc mai multe raspunuri !
Ajuns acolo, doamna imi spune ca ce fac eu nu este eveniment si crede ca o sa fiu impozitat cu 3% din valoarea contractului. Ca ei nu pot colecta taxele din publicitate.

Daaaar....cel mai bine sa merg la Primaria de sector la URBANISM, acolo o sa primesc mai multe detalii !
Ajuns acolo, imi spun ca nu au unde sa ma incadreze si ( crede ) ca o sa fiu impozitat cu 3% din valoarea contractului, dar pentru asta imi trebuie o avizare pe care o obtin ( daca am noroc ) intr-o luna. Pentru asta trebuie sa depun memoriu tehnic, cerere catre primarul de sector si actele firmei. Si asta trebuie sa fac pentru fiecare sector in care se va desfasura activitatea de promovare.

Daaaar....cel mai bine sa merg la taxe si impozite sa primesc mai multe lamuriri !
La taxe si impozite imi spun sec " Publicitatea mobila nu se impoziteaza "

eneyonut, utilizator
Singura obligatie este impozarea venitului daca acesta exista. Autorizatie nu ai nevoie.

Te plimbi prin parc cu tricoul "Adidas", si ai scris pe el si "Mercedes", atunci ai obligatia de ati declara veniturile daca firma Adidas sau Daimler iti platesc ceva. Si platesti impozit pe venit. Ca esti pe jos, ca esti pe magar sau pe bicicleta, adica indiferen daca te misti, esti mobil, sau te asezi jos pe banca sa rasufli ca tot omu.
scrie unndeva in lege ca nu imi trebuie autorizatie ?
cei de la alpab au spus ca nu am nevoie, imi vor da o aprobare dar mai dureaza.
pana atunci, sa nu ma argumentez cu paznicii, ce lege nu imi interzice accesul fara aprobare ?.

Multumesc
eneyonut a scris:

scrie unndeva in lege ca nu imi trebuie autorizatie ?
cei de la alpab au spus ca nu am nevoie, imi vor da o aprobare dar mai dureaza.
pana atunci, sa nu ma argumentez cu paznicii, ce lege nu imi interzice accesul fara aprobare ?.

Multumesc

Scrie undeva in lege ca va trebuie autorizatie?
Atunci acela care sustine existanta legi sau a necesitatii autorizatiei trebuie sa o dovedeasca.
Nu trebuie dovedita neexistenta caci este aproape imposibil