Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie crestere copil

Buna ziua!
Am o nelamurire cu privire indemnizatie pentru cresterea copilului. Eu o sa nasc in septembrie 2011 si, initial, ma hotarasem sa optez pentru varianta a doua si anume concediu de crestere a copilului pana la 2 ani. Problema e ca nu inteleg ce inseamna "concediu fara plata" (din pct de vedere al legii) dupa ce copilul implineste un an. Inseamna ca dupa un an, nu mai beneficiez de indemnizatie?
Va rog daca puteti sa ma lamuriti cu privire la aceasta situatie.
Va multumesc!
1. OUG 111/2010 spune:
Art. 6
(1) Dupa implinirea de catre copil a varstei de un an, cu exceptia copilului cu handicap, persoanele care au optat pentru acordarea concediului pentru cresterea copilului si indemnizatia lunara prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a) au dreptul la concediu fara plata pentru cresterea copilului pana la varsta de 2 ani.

(2) Cererea pentru acordarea concediului fara plata indemnizatiei pentru cresterea copilului se depune si se inregistreaza la angajator, pe baza livretului de familie sau a certificatului de nastere al copilului.

2. - Cand faceti cererea pentru CCC trebuie sa optati pentru una din variante: 1 an sau 2 ani.
- Daca optati pentru varianta pana la 1 an si dupa aceea, din diferite motive, nu puteti relua activitatea, nu mai puteti schimba optiunea initiala dar vi se ofera posibilitatea legala de a lua un an de CFP (fara a mai beneficia de indemnizatie).

3. Daca reluati activitatea inainte de a implini copilul 1 anb veti beneficia de un stimulent de insertie de 500 lei lunar pana ce copilul implineste 2 ani.

4. De aceea este bine sa va ganditi inainte care varianta va fi mai avantajoasa pentru dvs.