Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... tiketele de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

tiketele de masa

daca in cim sau in ccm /RI nu este stipulat acordarea de tkt de masa dar ele se acorda, este legal?
se pot acorda pe baya unei decizii interne?
multumesc.
Tichetele de masa au fost introduse si sunt acordate in baza Legii nr. 142/1998 din 13 iulie 1998 privind acordarea tichetelor de masa.
Tichetul de masa reprezinta suma de bani ce poate fi utilizata de salariat pentru achitarea mesei sau achizitionarea de produse alimentare, suma scutita de plata impozitului pe venitul sub forma de salariu, si deductibila la calculul impozitului pe profit datorat de angajator, pana la o limita indexata semestrial. Companiilor care au datorii restante catre bugetul de stat nu pot acorda tichete de masa salariatilor.
ELENA2009 a scris:

daca in cim sau in ccm /RI nu este stipulat acordarea de tkt de masa dar ele se acorda, este legal?
se pot acorda pe baya unei decizii interne?
multumesc.

Se pot acorda pe baza unei decizii interne a angajatorului , insa este mult mai bine daca acest lucru se reglementeaza prin c.c.m. sau R.I.