Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cod CAEN
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cod CAEN

buna ziua,
Vreau sa deschid un srl, sunt inca in faza actelor, si am o nelamurire asupra codului CAEN, care cod caen ar fi potrivit pentru un magazin mixt si ce cod ar fi potrivit pentru comercializarea hainelor si imbracamintei? Pot trece 2 sau mai multe obiecte de activitate principala? De exemplu daca aleg obiect principal de activitate grupa 472, acesta include si celelate clase ptr ob meu de activitate, (4721, 4722 etc). Si obiectele de activitate secundare cate pot trece, si in functie de ce? Sau la libera alegere?
Va multumesc
adina23 a scris:

buna ziua,
Vreau sa deschid un srl, sunt inca in faza actelor, si am o nelamurire asupra codului CAEN, care cod caen ar fi potrivit pentru un magazin mixt si ce cod ar fi potrivit pentru comercializarea hainelor si imbracamintei? Pot trece 2 sau mai multe obiecte de activitate principala? De exemplu daca aleg obiect principal de activitate grupa 472, acesta include si celelate clase ptr ob meu de activitate, (4721, 4722 etc). Si obiectele de activitate secundare cate pot trece, si in functie de ce? Sau la libera alegere?
Va multumesc

consider ca pentru un magazin mixt codul indicat este 4711 (daca este vorba de vanzare cu amanuntul), pentru ca este vorba de un magazin mixt ma gandesc ca nu vei vrea sa vinzi numai fructe si legume proaspete sau produse din carne ci si detergenti, bauturi, s.a.
Nu, poti trece doar un obiect de activitate principala(domeniul principal de ex. 471 comert cu amanuntul in magazine nespecializate si activitatea principala 4711 comert cu amanuntul in magazine nespecializate, cu vanzare predominata de produse alimentare, bautiri, tutun )
- daca alegi 472 ca domeniu principal, activitaea principala va trebui sa fie una de la 4721 pana la 4729
Activitati secundare poti alege cate vrei, le poti autoriza mai tarziu cand vei efectua acea activitate, dar atentie platesti publicarea in Monitorul Oficial.
Multumesc mult ptr raspuns, cu referire la obiectele de activitate secundare, platesc ptr monitorul oficial in functie de cate sunt la numar? sau este tarif fix indiferent de nr.
La Monitorul Oficial platesti in functie de numarul de cuvinte.
4711 si 4719- pentru magazin mixt(impreuna).
La constituirea unei societati tariful se majoreaza doar in functie de numarul de asociati(se adauga la fiecare asociat taxa cazierului fiscal). Nu conteaza numarul activitatilor introduse. Este de preferat sa introduceti cat mai multe, deoarece, ulterior, orice modificare a actului constitutiv aduce costuri mari, taxele Monitorului Oficial fiind percepute la numar de caractere.
Roxana Zbarnea, Avocat
Multumesc de raspuns, ambele coduri trebuiesc ptr un magazin mixt? AM inteles ca numai unul din 4 cifre poate fi ptr obiectul principal de activitate. Este numai un un singur asociat. Ce anume este scris in monitorul oficial, si cum as putea sa fac sa fie cat mai putine caractere. Si daca sunteti draguta puteti sa imi spuneti actul constitutiv il intocmesc eu ca intreprinzator, sau il intocmesc cei de la registrul comertului?