Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... valabilitate decizie schimbare nume
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

valabilitate decizie schimbare nume

Am obtinut decizia de schimbare a numelui pe cale administrativa in 2008. Deoarece am fost nevoit sa plec in strainatate nu am avut timp sa solicit inscrierea noului nume in documentele de identitate. In momentul de fata mai e valabila acea decizie, ce trbuie sa fac pentru a reusi sa-mi schimb numele si in acte?
Acea Hotarare a Consiliului Local nu isi poate pierde valabilitatea, dupa parerea mea, chiar daca au trecut 2 ani. Insa procedura este de durata, iar primul pas, din cate stiu, este publicarea in Monitorul Oficial a unei cereri care o faceti la Serviciul de Stare Civila si care incepe asa:

CÃTRE,
R.A. MONITORUL OFICIAL
SERVICIUL RELAŢII CU PUBLICUL ªI AGENŢI ECONOMICI
BUCURESTI, Str. Panduri nr. 1, SECTOR 5

I. Subsemnatul (a) …………………………… domiciliat(a) in ……………………………, în temeiul art. 10 din O.G. nr. 41/2003 privind dobândirea şi schimbarea pe cale administrativă a numelor persoanelor fizice, solicit publicarea si expedierea pe adresa mai sus amintită a unui exemplar, în original, din Monitorul Oficial al României Partea a –III-a , a extrasului de pe cererea mea de schimbare a numelui cu următoarele date:

............................................

iar la sfarsitul ei pe langa semnatura dvs. :

CONSILIUL LOCAL AL ............ …………………………………….
SERVICIUL STARE CIVILA
Data si semnata in fata noastra,

Azi, ………………………… L.S.

Deci primul drum pe care ar trebui sa-l faceti este la Serviciul de Stare Civila, cu hotararea prin care vi s-a aprobat cerea de schimbare a numelui, pentru a completa si trimite aceasta cerere la Monitorul Oficial.
Succes!