Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... va rog sa ma ajutati.....
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

va rog sa ma ajutati.....

am un prieten care e comdamnat pentru complicitate la talharie....are o pedeapsa de 4 ani din care ii ramane de facut 2 ani si 8 luni.am inteles ca in noul cod penal sunt schimbate incadrarile multor fapte.in momentul in care va intra in vigoare noul cod penal si el are hotarare definitiva il mai ajuta cu ceva acest cod penal?se mai poate face o rejudecare a cazului?noi am facut apel dar nu si recurs.deci hotararea in cazul lui este definitiva dar nu irevocabila.mai are vreo sansa in noul cod penal?
Da. Regula este ca legea nu retroactiveaza (se aplica doar pentru viitor) cu exceptia legii penale mai favorabile. Daca in situatia prietenului tau, noua lege penala (codul penal) prevede o pedeapsa mai favorabila atunci se va aplica aceasta.
aveti idee cat este incadrarea in noul cod penal pentru talharie?
ei au fost 4 persoane in casa si prietenul meu in masina afara.victimele au fost amanintate si ulterior le-au fost sustrase niste tel mobile(2 la nr)si bani.partile vatamate nu au fost parti civile si au recuperat prejudiciul.incadrarea lor a ost 7-25.cei 4 au primit 5 ani si prietenul meu 4.as vrea sa stiu care este incadrarea talhariei in noul cod penal.

si as vrea sa va mai intreb daca el a avut posibilitate sa faca apel si recurs si nu a facut decat apel...mai are dreptul la o rejudecare a cazului?si dupa cat timp?sau mai are vreo sansa la o pedeapsa mai mica?si ce ar trebui sa faca ca sa obtina lucrul asta(in afara de munca pe care o poate face)ma refer la ceva prin intermediul justitiei.va multumesc
si inca o intrebare aas mai avea....am inteles ca totusi este posibil sa intre noul cod penal in vigoare anul acesta?ce informatii imi puteti oferi in legatura cu asta?va multumesc mult

daca incadrarea lor a fost 7-20 si in noul cod penal va fi 5-15 ii va ajuta in vreun fel?va multumesc mult

:offtopic: Nu scrieti mesaje unul dupa altul. Aveti butonul edit.
Gabriela Mihai, Avocat
Daca n-ati facut recurs hotararea a ramas definitiva (in penal nu exista sentinta irevocabila) in apel. Si nu se poate face o rejudecare a cauzei penale.
Daca noul cod penal prevede o pedeapsa mai usoara si sanctiunea aplicata pt talharie este mai mare decat maximul din noua lege atunci se aplica obligatoriu legea penala mai favorabila, reducandu-se pedeapsa pana la acest maxim.
Insa daca noul cod penal prevede o pedeapsa mai usoara iar sanctiunea pt talharie este mai mica decat maximul din noua lege aplicarea legii mai favorabile este facultativa. Astfel in functie de infract savarsita, de persoana condamnatului, de conduita dupa condamnare, instanta va dispune mentinerea sau reducerea pedepsei, dar in nici un caz nu va rejudeca pe fond cauza.
deci sa inteleg ca,chiar daca el are o pedeapsa mai mica decat ar fi maximul in noul cod penal,in functie de conduita de dupa condamnre mai exista o posibilitate de micsorare a pedepsei?va multumesc mult