Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... noul cod penal 2010
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

noul cod penal 2010

Am un prieten arestat pentru talharie condamnat la 9 ani definitiv.Cum l-ar putea ajuta noul cod penal din 2010?
Sunt doua elemente contradictorii in intrebarea dvs. E arestat sau in timpul executarii pedepsei ( in detentie)? Hotararea de condamnare e definitiva? Atunci nu il poate ajuta mica reforma, despre noul cod inca nu se pune problema.
Legea nu se aplica retroactiv decat daca se prevede in mod exceptional aceasta, iar in cazul dumneavoastra nu se pune problema. Noul Cod penal nu a intrat in vigoare si nici nu se stie cand va intra in vigoare si nu il poate ajuta cu nimic acest nou cod si dupa cum bine a spus doamna consilier mai sus, nici macar mica reforma nu poate fi de folos.
olimpia_ilie a scris:

Legea nu se aplica retroactiv decat daca se prevede in mod exceptional aceasta, iar in cazul dumneavoastra nu se pune problema. Noul Cod penal nu a intrat in vigoare si nici nu se stie cand va intra in vigoare si nu il poate ajuta cu nimic acest nou cod si dupa cum bine a spus doamna consilier mai sus, nici macar mica reforma nu poate fi de folos.

De ce sa nu il ajute cand va intra in vigoare noul cod? mhh, ma faceti sa rad! nu mai raspundeti doar ca sa va aflati in treaba!!
Cand intervine o lege penala mai favorabila nu se poate face stimata dna o cerere de rejudecare? de procedura asta nu ati auzit?
Ce incadrare are talharia in viitorul cod penal stiti?
Dupa cum a zis si doamna consilier sunt mai multe elemente. Userul nu a dat prea multe detalii, daca ar da mai multe detalii cu privire la prietenul sau am raspunde mai precis. De ce aceasta atitudine de atac de fiecare data cand nici macar nu e vorba despre un aspect concret? Cat despre noul Cod mai avem de asteptat si stiu si ce incadrare are talharia in noul cod penal...aceeasi, se micsoreaza doar pedepsele, acum depinde si de forma sub care s-a savarsit talharia. Daca la acest aspect se referea userul, prietenului sau i se poate micsora pedeapsa, sau nu, dupa cum am zis, prea putine detalii. Multumesc!
ContSters178374, utilizator
Cand dupa ramanerea definitiva a hotararii de condamnare si pana la executarea completa a pedepsei inchisorii a intervenit o lege care prevede o pedeapsa mai usoara, sanctiunea aplicata, (adica cea de 9 ani asa cum ati spus) daca depaseste maximul special prevazut de lege noua ( in noul cod penal aprobat prin Legea 286/2009 pedeapsa pentru talharie in forma simpla este de maximum 7 ani iar in forma calificata poate ajunge pana la 12 ani),pedeapsa aplicata se reduce la acest maxim.
In concluzie, daca se incadreaza la infractiunea de talharie calificata nu il ajuta cu nimic.Daca insa se incadreaza la infractiunea de talharie in forma simpla pedeapsa se va reduce cu 2 ani