Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Vaduva veteran de razboi
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Vaduva veteran de razboi

Bunica mea este sotie de veteran de razboi.Exista o lege din 2004 conform caruia veteranii de razboi trebuie sa primeasca 30000 de lei lunar.Bunica mea a afat abia azi despre aceasta lege vreau sa va intreb daca aveti cunostinta despre asa ceva si daca ar putea primii si banii retro-activ si anume din 2004 pana in prezent.Eventual care sant demersurile care trebuie facute ca sa primeasca cei 30000 lei?

Acte necesare

Pentru obtinerea drepturilor cuvenite in calitate de vaduva de veteran de razboi

Cerere pentru acordarea indemnizatiei de vaduva de veteran de razboi
Daca sotul avea calitatea de veteran de razboi la data decesului
legitimatia veteranului de razboi decedat
talonul de pensie al veteranului (indemnizatie)
talonul de pensie al vaduvei
certificatul de deces al veteranului
certificat de nastere
certificat de casatorie
act de identitate
declaratie pe proprie raspundere a vaduvei, ca nu s-a recasatorit
In cazul in care titularul a decedat inainte de a dobandi calitatea de beneficiar, sotia urmasa se va adresa pentru intocmirea dosarului Filialei Bucuresti a Asociatiei Nationale a Veteranilor de Razboi
ContSters98245, utilizator
Mi-ati raspuns doar la ultima mea intrebare.Multumesc.Dar raspuns la celelalte 2 intrebari aveti? 1) Se primeste 30000 lei lunar?
2) Se pot primi retroactiv banii acestia din 2004 de cand a aparut legea?
Bunica mea primeste o pensie de veteran de razboi.
Sumele sunt in ROL. Da, se acorda retroactiv

Vaduvele veteranilor invalizi de razboi, decorati, incadrati in:
gradul I de invaliditate, beneficiaza de indemnizatie in cuantum de 150.105 lei
gradul II de invaliditate, beneficiaza de indemnizatie in cuantum de 135095 lei
gradul III de invaliditate, beneficiaza de indemnizatie in cuantum de 112.579 lei
Sotul supravietuitor al veteranului de razboi, care nu s-a recasatorit, beneficiaza de jumatate din indemnizatia de veteran de razboi, respectiv 93.816 lei la 01.09.2003
Vaduvele de veterani de razboi care nu s-au recasatorit beneficiaza de 100% din indemnizatia de veteran de razboi, respectiv 187632 lei la 01.09.2003, daca sotii acestora inaintea decesului nu au fost decorati cu ordine sau medalii de razboi ori cu Medalia "Crucea comemorativa a celui de-al doilea razboi mondial 1941-1945".

Rente
Veteranii de razboi, carora le-au fost acordate ordine si medalii pentru faptele de arme savarsite pe campul de lupta, beneficiaza de rente dupa cum urmeaza:
Veteranii decorati cu Ordinul Mihai Viteazul, beneficiaza de o renta lunara echivalenta cu solda de baza a unui sublocotenent, compusa din solda de grad, respectiv 1.634.000 lei si solda de functie la minim, respectiv 2.179.000 lei (01.09.2003);
Veteranii decorati cu Ordinul Virtutea Aeronautica cu spade, clasa Cavaler, beneficiaza de o renta lunara echivalenta cu solda de grad a unui sublocotenent, respectiv 1.634.000 lei la 01.09.2003;
Veteranii decorati cu Ordinul Steaua Romaniei cu spade si panglica de Virtute Militara sau cu Ordinul Steaua Romaniei cu spade, Ordinul Virtutea Aeronautica cu spade, Ordinul Coroana Romaniei cu spade si panglica de Virtute Militara sau Ordinul Coroana Romaniei cu spade, Ordinul Crucea Regina Maria, Medalia Virtutea Militara de Razboi, Medalia Virtutea Maritima, Medalia Virtutea Aeronautica sau Medalia Aeronautica, Medalia Serviciul Credincios cu spade, Medalia Barbatie si Credinta cu spade, Crucea Serviciul Credincios cu spade, Crucea Meritul Sanitar si Medalia Virtutea Ostaseasca beneficiaza de o renta lunara echivalenta cu 75% din solda de grad a unui sublocotenent , respectiv la 01.09.2003 1.225.500 lei,.
Sotul supravietuitor al veteranului de razboi, care nu s-a recasatorit, beneficiaza de jumatate din renta lunara, respectiv 612.650 lei la 01.09.2003.
"Crucea comemorativa"
Veteranii de razboi care nu sunt decorati cu ordine, medalii sau cruci de razboi , dar carora le-a fost conferita Medalia "Crucea comemorativa a celui de-al doilea razboi mondial, 1941-1945" beneficiaza de o renta lunara echivalenta cu 25% din solda de grad a unui sublocotenent, respectiv 408.500 lei la 01.09.2003.
Vaduvele de veterani care nu s-au recasatorit beneficiaza de 50% din renta amintita mai sus, respectiv 204.250 lei.
Alte drepturi

12 calatorii interne gratuite dus-intors, sau 24 simple in cursul unui an calendaristic la clasa I pe calea ferata
gratuitati pe mijloacele de transport in comun in mediul urban
prioritate la repartizarea si inchirierea locuintelor din fondul locativ de stat
acordarea unui ajutor anual pentru acoperirea unei partii din costul chiriei, energiei termice si energiei electrice
asigurarea de facilitati la obtinerea buteliilor de aragaz
asistenta medicala gratuita in toate institutiile medicale civile de stat sau militare si asigurarea medicamentelor gatuite
ContSters98245, utilizator
Art. I. - Alineatul (1) al articolului 2 din Legea nr. 49/1991 privind acordarea de indemnizatii si sporuri invalizilor, veteranilor si vaduvelor de razboi, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 162 din 1 august 1991, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"Art. 2. - (1) Invalizii, precum si veteranii de razboi primesc, pe langa indemnizatiile prevazute la art. 1, si un spor de cate 30.000 lei lunar pentru primul an de participare la razboi, indiferent de durata participarii, la care se adauga cate 30.000 lei pentru fiecare luna de participare la razboi ce depaseste un an calendaristic."
Art. II. - Prezenta lege intra in vigoare la data de 1 ianuarie 2004.

Aceasta lege a fost adoptata de Camera Deputatilor in sedinta din 17 iunie 2003, cu respectarea prevederilor art. 74 alin. (2) din Constitutia Romaniei.

PRESEDINTELE CAMEREI DEPUTATILOR
VALER DORNEANU

Aceasta lege a fost adoptata de Senat in sedinta din 8 septembrie 2003, cu respectarea prevederilor art. 74 alin. (2) din Constitutia Romaniei.

p. PRESEDINTELE SENATULUI,
DAN MIRCEA POPESCU

Bucuresti, 19 septembrie 2003.
Nr. 364.
Suma de 30000 de lei cum este calculata rectroactiv in lei noi sau in lei vechi?
Bunicul meu a avut urmatoarele medalii:crucea comemorativa a celui de al doilea razboi mandial,medalia veteran de razboi antifascist si inca o medalie rotunda cu panglica rosie nu stiu cum se numeste deocamdata.