Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna seara ,as dori sa aflu daca vaduva veteranului de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna seara ,as dori sa aflu daca vaduva veteranului de razboi ...

Buna seara ,as dori sa aflu daca vaduva veteranului de razboi care a fost si invalid de razboi,daca dupa decesul acestuia vaduva acestuia are drept si de pensia de invaliditate?
Vaduva de razboi care are dreptul la pensia I.O.V.R. in conditiile legii primeste, pe langa aceasta pensie, si pensia de asigurari sociale;

Sotul supravietuitor al veteranului de razboi, care nu s-a recasatorit, beneficiaza de jumatate din indemnizatia de veteran de razboi si din renta lunara precum si de jumatate din numarul calatoriilor gratuite la care avea ori trebuia sa aiba dreptul, potrivit legii, sotul decedat.

Vaduvele de veterani de razboi care nu s-au recasatorit beneficiaza de 100% din indemnizatia de veteran de razboi, daca sotii acestora inaintea decesului nu au fost decorati cu ordine sau medalii de razboi ori cu Medalia „Crucea comemorativa a celui de-al doilea razboi mondial 1941-1945”.
Multumesc.