Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Exista facilitati pentru urmas de veteran de razboi?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Exista facilitati pentru urmas de veteran de razboi?

Buna ziua ! Am si eu o intrebare , poate puteti d-voastra sa imi raspundeti mai clar ....Tatal bunicii mele a murit in al II-lea razboi mondial , pe front ! ca urmare , as vrea sa stiu daca sunt facilitati sau o pensie de urmas pentru bunica mea . multumesc anticipat !
LEGE Nr. 44 din 1 iulie 1994 *** Republicata
privind veteranii de razboi, precum si unele drepturi ale invalizilor si vaduvelor de razboi

ART. 9
Vaduva de razboi este sotia supravietuitoare a celui decedat pe front, în prizonierat sau
ca urmare a ranilor ori bolilor contractate pe front sau în prizonierat. Calitatea de vaduva
de razboi se stabileste pe baza de documente, în conditiile prevazute în reglementarile
elaborate de Ministerul Muncii si Solidaritatii Sociale.

ART. 11
Vaduva de razboi care are dreptul la pensia I.O.V.R. în conditiile legii primeste, pe
lânga aceasta pensie, si pensia de asigurari sociale.

Sotul supravietuitor al veteranului de razboi, care nu s-a recasatorit, beneficiaza de
jumatate din indemnizatia de veteran de razboi si din renta lunara prevazuta la art. 13 si
14, precum si de jumatate din numarul calatoriilor gratuite la care avea ori trebuia sa aiba
dreptul, potrivit legii, sotul decedat.
Vaduvele de veterani de razboi care nu s-au recasatorit vor beneficia de 100% din
indemnizatia de veteran de razboi, daca sotii acestora înaintea decesului nu au fost decorati
cu ordine sau medalii de razboi ori cu Medalia "Crucea comemorativa a celui de-al doilea
razboi mondial 1941 - 1945".

[ link extern ]

Vaduvele de razboi mai beneficiaza de diverse facilitati in anumite conditii conform prevederilor codului fiscal precum scutire de impozite si taxe sau de calatorii gratuite, etc.
cyan, moderator