Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inregistrarea cheltuielilor cu premiile de tombola
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inregistrarea cheltuielilor cu premiile de tombola

Buna ziua,
Am o nelamurie... O soc. com. organizeaza diverse campanii promotionale in cadrul carora organizeaza tombole si ofera bani, in bani sau in natura.
Care este contul corect pentru inregistrarea cheltuielii cu premiul in 6588 (alte cheltuieli de exploatare daca nu ma insel) sau 623 (protocol,reclama si publicitate)?
Multumesc anticipat
Daca premiile reprezinta campanii promotionale, dupa parerea mea le-as inregistra in cont 623 cu analitic distinct.
ART. 21 din Codul Fiscal

Cheltuieli
(2) Sunt cheltuieli efectuate în scopul realizării de venituri şi:

d) cheltuielile de reclamă şi publicitate efectuate în scopul popularizării firmei, produselor sau serviciilor, în baza unui contract scris, precum şi costurile asociate producerii materialelor necesare pentru difuzarea mesajelor publicitare. Se includ în categoria cheltuielilor de reclamă şi publicitate şi bunurile care se acordă în cadrul unor campanii publicitare ca mostre, pentru încercarea produselor şi demonstraţii la punctele de vânzare, precum şi alte bunuri şi servicii acordate cu scopul stimulării vânzărilor;

Deci asa cum a spus si colega @gabrielle faceti un analitic distinct,si atasati si un referat semnat de administrator in care aratati perioada campaniei sau a tombolei.(puteti specifica si art. din CF.
iulia53 a scris:

ART. 21 din Codul Fiscal

Cheltuieli
(2) Sunt cheltuieli efectuate în scopul realizării de venituri şi:

d) cheltuielile de reclamă şi publicitate efectuate în scopul popularizării firmei, produselor sau serviciilor, în baza unui contract scris, precum şi costurile asociate producerii materialelor necesare pentru difuzarea mesajelor publicitare. Se includ în categoria cheltuielilor de reclamă şi publicitate şi bunurile care se acordă în cadrul unor campanii publicitare ca mostre, pentru încercarea produselor şi demonstraţii la punctele de vânzare, precum şi alte bunuri şi servicii acordate cu scopul stimulării vânzărilor;

Deci asa cum a spus si colega @gabrielle faceti un analitic distinct,si atasati si un referat semnat de administrator in care aratati perioada campaniei sau a tombolei.(puteti specifica si art. din CF.

Multumesc pentru raspuns, insa mai am o nelamurire.
Art. 21 spune ca in baza unui contract scris.
Procedura e urmatoarea in cazul acesta. Se intocmeste un regulament de joc care se depune la notariat unde se specifica ca soc x in perioada .... organizeaza tombole in fiecare zi de x a saptamanii cu premii in valoare de .Participarea la tombola se face in baza tichetului, biletului, etc.
Nu inteleg ideea de contract scris.
Pentru materialele publicitare gen flyere, afise, bilete de tombola, publicitate radio sau mai stiu ce... ok le-am inregistrat pe 623 analitic distinct... dar premiu propiu zis ??
Codul Fiscal art. 77 prevede :
(1) Veniturile sub formă de premii se impun, prin reţinerea la sursă, cu o cotă de 16% aplicată asupra venitului net realizat din fiecare premiu.
(3) Obligaţia calculării, reţinerii şi virării impozitului revine plătitorilor de venituri.
(4) Nu sunt impozabile veniturile obţinute din premii şi din jocuri de noroc, în bani şi/sau în natură, sub valoarea sumei neimpozabile stabilită în sumă de 600 lei, realizate de contribuabil:
a) pentru fiecare premiu;
(5) Impozitul calculat şi reţinut în momentul plăţii este impozit final.
(6) Impozitul pe venit astfel calculat şi reţinut se virează la bugetul de stat până la data de 25 inclusiv a lunii următoare celei în care a fost reţinut.

Astfel Dvs. inregistrati in contabilitate tot in cont 623, dar cu un alt analitic (cel mai bine este sa creati analitice distincte pentru fiecare tip de astfel de cheltuiala).

623.1=428 valoarea bruta a premiului
428=%
448 impozitul aferent premiului acordat sub forma de bani
5311 sau 5121 plata premiului -valoarea neta

La fel procedati si cu premiile in natura, numai ca va diminuati stocul de marfuri, sau ceea ce acordati Dvs. ca si promotie.

Buna ziua. Am si eu o situatie de acest gen. Ajutati-ma va rog cu niste informatii. Pentru aceste premii pe langa bon fiscal trebuie sa tai si factura? Aceste concursuri s-au publicat pe pagina de facebook a firmei, dar nu am nici un document scris care sa ateste organizarea acestor concursuri. Ce document trebuie sa am pentru a justifica aceste premii?Multumesc.