Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... schimbare nume dupa casatorie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

schimbare nume dupa casatorie

Buna seara,
am si eu o mica problema juridica si as avea nevoi de ajutor.
Am o amica care s-a casatorit in strainatat cu un cetatean american. Amica asta a mea are un copil din afara casatoriei(copilul poarta numele ei, tatal nefigurand). Acum s-au hotarat sa vina in Romania, si vroiau sa-si reglementeze situatia juridica in sensul - sa fie recunoscuta casatoria in tara,
- sa isi schime numele, deoarece conform legislatiei de acolo au ramas fiecare cu numele lor,
- si sa treaca copilul pe numele sotului ei (el fiind intru totul de acord cu aceasta situatie).
Va rog daca se poate sa-mi spuneti care este procedura pentru a rezolva aceasta problema a lor.
Multumesc
eu777, utilizator
Casatoria este oricum recunoscuta in tara in virtutea normelor comunitare.
Trebuie urmata procedura adoptiei pentru copil de catre sotul mamei.
Daca mama doreste schimbarea numelui dupa sot, sa incerce schimbarea pe cale administrativa la Primarie, de preferat dupa adoptie ca atunci are si motiv : vrea sa poarte acelasi nume ca si propriul copil. (evident, copilul sa poarte numele sotului american).
Mihaela Enache, Avocat

Casatoria este oricum recunoscuta in tara in virtutea normelor comunitare

Este necesara transcrierea certificatului de casatorie in Romania.
[ link extern ]
;)
Recunoasterea strict juridica a casatoriei se realizeaza de drept.
Da, ai dreptate...demersul administrativ trebuie facut