avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1374 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... schimbare nume dupa casatorie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

schimbare nume dupa casatorie

Buna seara,
am si eu o mica problema juridica si as avea nevoi de ajutor.
Am o amica care s-a casatorit in strainatat cu un cetatean american. Amica asta a mea are un copil din afara casatoriei(copilul poarta numele ei, tatal nefigurand). Acum s-au hotarat sa vina in Romania, si vroiau sa-si reglementeze situatia juridica in sensul - sa fie recunoscuta casatoria in tara,
- sa isi schime numele, deoarece conform legislatiei de acolo au ramas fiecare cu numele lor,
- si sa treaca copilul pe numele sotului ei (el fiind intru totul de acord cu aceasta situatie).
Va rog daca se poate sa-mi spuneti care este procedura pentru a rezolva aceasta problema a lor.
Multumesc
Ultima modificare: Sâmbătă, 25 Iunie 2011
eu777, utilizator
Cel mai recent răspuns: Mihaela Enache , Avocat 00:10, 25 Iunie 2011
Casatoria este oricum recunoscuta in tara in virtutea normelor comunitare.
Trebuie urmata procedura adoptiei pentru copil de catre sotul mamei.
Daca mama doreste schimbarea numelui dupa sot, sa incerce schimbarea pe cale administrativa la Primarie, de preferat dupa adoptie ca atunci are si motiv : vrea sa poarte acelasi nume ca si propriul copil. (evident, copilul sa poarte numele sotului american).
Ultima modificare: Vineri, 24 Iunie 2011
Mihaela Enache, Avocat

Casatoria este oricum recunoscuta in tara in virtutea normelor comunitare


Este necesara transcrierea certificatului de casatorie in Romania.
[ link extern ]
;)
Recunoasterea strict juridica a casatoriei se realizeaza de drept.
Da, ai dreptate...demersul administrativ trebuie facut

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare nume de familie pot og 41/2003 sonia.maria sonia.maria Pot sa schim numele de familie al copilului meu minor (mentionez ca ,copilul minor are numele de familie al fostului sot , tatal legitim ,este copil din prima ... (vezi toată discuția)
Schimbarea numelui Andreea565 Andreea565 Buna ziua as avea si eu o întrebare,si anume:As dori sa revin la numele de fata ,am divorțat in 2015 in Austria ,si acum sunt in România si as vrea sa stiu ... (vezi toată discuția)
O amica are o problema alinagr alinagr Buna ziua.Am o amica ce are o problema.Va dau mai jos mesajul ei si sper sa gaseasca rezolvare.Multumesc [b][quot]Tocmai ce am facut 4 ani de la nunta si am ... (vezi toată discuția)