avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contestatie concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contestatie concediere

La data de 01.11.2007 am fost incadrat cu CIM pe perioada nedeterminata in cadrul ISU Braila in functia de muncitor calificat I-VI, meseria de zugrav -vopsitor.In cadrul unitatii am desfasurat activitati in plus fata de fisa postului,activitati ce apartineau altor meserii (tamplar,parchetar,zidar-rosar-tencuitor,mozaicar-faiantar,etc.)Cu toate acestea ,cu aceste disponibilizari efectuate in MAI am fost concediat conform art.50 lit c.,58,65 alin. 1,75,75 alin.1, din CM.,iar ceilalti doi colegi ai mei respectiv instalator si electrician,au ramas in continuare angajati.Eu am fost folosit la reparatiile capitale,de fapt am renovat aproape toata cladirea in timp ce ceilalti colegi ai mei schimbau un bec sau un robinet la citeva zile,in continuare sant lucrari incepute pentru terminarea carora folosesc subofiteri care sunt scosi de la programul zilnic,magazia unitatii este plina cu zeci de metrii de faianta si gresie sute de kg.de adezivi,var lavabil,glet,etc.Nu trebuia facuta o analiza amanuntita cu activitatile fiecaruia in parte iar cel cu volumul de munca mai redus sa fie concediat?Pot spera la o contestatie care sa-mi garanteze reincadrarea? Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Georgeta Anghel (Rusu) , Avocat 19:25, 25 Iunie 2011
Puteti incerca. In functie de criteriile de disponibilizare avute in vedere de angajator..puteti castiga.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incadrare incorecta la angajare ContSters97289 ContSters97289 Din data de 01.11.2007,sunt angajat in functia de zugrav vopsitor cod C.O.R. 714102 in cadrul I.S.U. Impreuna cu alti doi colegi (electrician si ... (vezi toată discuția)
Incadrare incorecta la angajare ContSters97289 ContSters97289 Din luna noiembrie 2007,sunt angajat in functia de zugrav vopsitor in cadrul I.S.U. Impreuna cu alti doi colegi (electrician si instalator),fac parte din grupa ... (vezi toată discuția)
Promovarea conform legii 330/2010 ContSters97289 ContSters97289 La data de 01.11.2007, am fost angajat in urma promovarii concursului in cadrul I.S.U. “DUNAREA” al judetului Braila ca personal contractual ... (vezi toată discuția)