Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contestatie concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contestatie concediere

La data de 01.11.2007 am fost incadrat cu CIM pe perioada nedeterminata in cadrul ISU Braila in functia de muncitor calificat I-VI, meseria de zugrav -vopsitor.In cadrul unitatii am desfasurat activitati in plus fata de fisa postului,activitati ce apartineau altor meserii (tamplar,parchetar,zidar-rosar-tencuitor,mozaicar-faiantar,etc.)Cu toate acestea ,cu aceste disponibilizari efectuate in MAI am fost concediat conform art.50 lit c.,58,65 alin. 1,75,75 alin.1, din CM.,iar ceilalti doi colegi ai mei respectiv instalator si electrician,au ramas in continuare angajati.Eu am fost folosit la reparatiile capitale,de fapt am renovat aproape toata cladirea in timp ce ceilalti colegi ai mei schimbau un bec sau un robinet la citeva zile,in continuare sant lucrari incepute pentru terminarea carora folosesc subofiteri care sunt scosi de la programul zilnic,magazia unitatii este plina cu zeci de metrii de faianta si gresie sute de kg.de adezivi,var lavabil,glet,etc.Nu trebuia facuta o analiza amanuntita cu activitatile fiecaruia in parte iar cel cu volumul de munca mai redus sa fie concediat?Pot spera la o contestatie care sa-mi garanteze reincadrarea? Va multumesc.
Puteti incerca. In functie de criteriile de disponibilizare avute in vedere de angajator..puteti castiga.