avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 801 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de concediu medical platit?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de concediu medical platit?

Buna ziua .Am o intrebare la care as vrea si eu un raspuns .Am un PFA(taximetrie),am platit contributia la CASA DE ASIGURARI de sanatate la zi si as vrea sa stiu daca pot beneficia de concediul medical platit ,avand si peste 14 zile de spitalizare .Multumesc anticipat pentru raspunsuri.


Cel mai recent răspuns: ContSters98245 , utilizator 18:02, 27 Iunie 2011
Cu documentul de concediu medical pe care il primiti de la medic va prezentati la casa de asigurari de sanatate. concediul medical se deconteaza in functie de codul trecut pe concediu (bolile obisnuite 75%, urgentele medico-chirurgicala 100%, etc).

Cu siguranta se stabileste o baza de calcul a zilelor de concediu medical , care cred ca este la fel ca in cazul unui CIM.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

concediu medical vali cracana vali cracana Cu cat la suta se plateste certificatul medical cu codul 321 si 325 (vezi toată discuția)
Plata cm danut30 danut30 daca intr-o luna am efectuat norma aferenta pana pe data de 25 ,si incepand cu data de 26 sunt in concediu medical ,cum voi fi platit ? (vezi toată discuția)
Calcul indemnizatie concediu de risc maternal ContSters243704 ContSters243704 cred ca au claculat gresit banii p co d risc d luna asta eu am un salar brut d 492 euro * 4.5059(euro din 30 noiembrie)=2216.90 lei/ brut * 75%( din brut pt ... (vezi toată discuția)