Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de concediu medical platit?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de concediu medical platit?

Buna ziua .Am o intrebare la care as vrea si eu un raspuns .Am un PFA(taximetrie),am platit contributia la CASA DE ASIGURARI de sanatate la zi si as vrea sa stiu daca pot beneficia de concediul medical platit ,avand si peste 14 zile de spitalizare .Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Cu documentul de concediu medical pe care il primiti de la medic va prezentati la casa de asigurari de sanatate. concediul medical se deconteaza in functie de codul trecut pe concediu (bolile obisnuite 75%, urgentele medico-chirurgicala 100%, etc).

Cu siguranta se stabileste o baza de calcul a zilelor de concediu medical , care cred ca este la fel ca in cazul unui CIM.