Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... temperatura de pornire a repartitoarelor de caldura
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

temperatura de pornire a repartitoarelor de caldura

Cunoaste cineva care este temperatura de pornire a repartitoarelor de cladura????

Am auzit ca sunt doua valori:
- una pentru sezonul de vara
- una pentru sezonul de iarna.
Vara nu pornesc repartitoarele deoarece nu exista apa calda in calorifer.:rtfm:
Stimata doamna nu doresc sa intru in polemica cu dvs.

nu va suparati, dar temperatura se masoara in grade Celsius...

Potrivit explicatiei dvs. nu este importanta temperatura de pornire a repartitoarelor pe timp de vara...

Va parafrazez:
Noi, romanii ... suntem ingrozitor de "destepti"
eliasav, utilizator
"tehnica" isi spune cuvintul ... va trece efectiv agent termic prin repartitoare cind o face plopu' pere ...
chiar daca repartitoarele inregistreaza ceva unitati pe timpul verii, inainte de a se furniza caldura la toamna, se "citesc" indecsii si de acolo se porneste calculul pentru sezonul respectiv de caldura
Se vede ca discutia inceputa pe langa subiectul "temperatura de pornire a repartitoarelor" continua cu succes.

Domnule Carol dvs. ati avut cazuri ca repartitoarele sa inregistreze unitati vara?

La mine la bloc nu am auzit...

Cauza este temperatura de pornire de la care repartitoarele incep sa inregistreze.

La fel se intampla si iarna numai ca in acest sezon temperatura de pornire (inregistrare) este mai mica decat cea setata pe timpul verii.
eliasav, utilizator
Puneti aceasta intrebare la RADET, la firmele care monteaza repartitoare, la ANRSC, la ANPC si la alte organizatii si institutii si o sa primiti un raspuns pe masura intrebarii.
Raspunsul meu o sa vi se para soft.