Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia speciala cu stagii de cotizare diferite (civil ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia speciala cu stagii de cotizare diferite (civil si militar)

Buna ziua! Am 50 ani impliniti (1961) si sunt politist. Am o vechime totala de 31 de ani din care 18 ani de grupa I si conditii speciale
Am 16 ani vechime ca civil (din care 3 ani de grupa I) si numarul de puncte rezultate din insumarea punctajelor pentru cei 16 ani este de 20,92015.
Stagiul complet de cotizare este de 32 ani si 2 luni ca civil.
Am 15 ani ca militar si politist (si toti cei 15 ani sunt in grupa I si conditii speciale) si numarul de puncte rezultate din insumarea punctajelor pentru cei 15 ani este de 28,53312.
Stagiul complet de cotizare ca militar este de 23 ani si 8 luni.
Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti cum pot calcula punctajul total in conditiile in care as putea iesi la pensie anticipat sau anticipat partial.
Pentru ca o alta conditie de pensionare pentru a putea beneficia de pensie speciala(pt limita de varsta) este sa am vechimea in specialitate de 16 ani si 9 luni si eu nu o am.
Va multumesc anticipat.
Reveniti si cu alte date.
Ca de exemplu : (armata, scoala militara, daca exista).
Buna ziua!
Nu am alte date, sunt incadrata direct ca personal tehnic.
Daca sunteti femeie este nevoie de data de nastere exacta.
21 iunie 1961
Pensie pentru limita de varsta la 54/7 ani, reducere 7/6 ani pentru cei 15 ani de conditii speciale din 62/1 ani.