avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia speciala cu stagii de cotizare diferite (civil ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia speciala cu stagii de cotizare diferite (civil si militar)

Buna ziua! Am 50 ani impliniti (1961) si sunt politist. Am o vechime totala de 31 de ani din care 18 ani de grupa I si conditii speciale
Am 16 ani vechime ca civil (din care 3 ani de grupa I) si numarul de puncte rezultate din insumarea punctajelor pentru cei 16 ani este de 20,92015.
Stagiul complet de cotizare este de 32 ani si 2 luni ca civil.
Am 15 ani ca militar si politist (si toti cei 15 ani sunt in grupa I si conditii speciale) si numarul de puncte rezultate din insumarea punctajelor pentru cei 15 ani este de 28,53312.
Stagiul complet de cotizare ca militar este de 23 ani si 8 luni.
Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti cum pot calcula punctajul total in conditiile in care as putea iesi la pensie anticipat sau anticipat partial.
Pentru ca o alta conditie de pensionare pentru a putea beneficia de pensie speciala(pt limita de varsta) este sa am vechimea in specialitate de 16 ani si 9 luni si eu nu o am.
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: graur , utilizator 18:30, 30 Iunie 2011
Reveniti si cu alte date.
Ca de exemplu : (armata, scoala militara, daca exista).
Buna ziua!
Nu am alte date, sunt incadrata direct ca personal tehnic.
Daca sunteti femeie este nevoie de data de nastere exacta.
21 iunie 1961
Pensie pentru limita de varsta la 54/7 ani, reducere 7/6 ani pentru cei 15 ani de conditii speciale din 62/1 ani.

Alte discuții în legătură

Cand ma pot pensiona radianachim radianachim am o vechime de 24ani,11luni si 7 zile,am lucrat 20 de ani in conditii speciale si mi-sa acordat 10 ani de grupa,deci cumulat am 34ani 11 luni si 7 zile ... (vezi toată discuția)
Calcul varstei de pensionare dointza dointza Va rog sa-mi spuneti care e varsta la care pot iesi la pensie? Mentionez ca sunt nascut pe data de 16.04.1961 si am lucrat 17 ani grupa I , procent 100 % ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata mapn leusan leusan Pentru o persoana care a lucrat in sistemul MApN ,timp de 16 ani numai la grupa I-a si mai are de lucrati 10 ani la Grupa a II-A, are 45 de ani.Poate sa se ... (vezi toată discuția)