avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 851 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Cum sa le oferim un viitor copiilor nostri, in Romania?
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Cum sa le oferim un viitor copiilor nostri, in Romania?

In acest moment, exista pe internet un curent stimulat de succesul partidului Piratilor din Suedia.
Poate ca a venit timpul sa renuntam la carcoteala si sa facem ceva.
Credeti ca un astfel de proiect are sanse de reusita?
Sunteti gata sa va implicati intr-o astfel de cauza?
Cel mai recent răspuns: MIHAI GRIGORE , Avocat 19:08, 10 Iulie 2011
Buna ziua !
Ar fi fost interesant daca dezvoltati putin subiectul .... :D
Pai sigur. Ideea este urmatoarea, facem un partid politic nou si ne implicam in viata politica. Cred ca este nevoie de forte proaspete si mai ales de oameni curati acolo.
Sunt multi oameni care deja cristalizeaza un astfel de proiect. Puterm face si noi aici propriul nostru grup, urmand sa ne unim cu ceilalti odata ce avem o viziune comuna.
Va admir curajul , eu nu mai sunt atat de curajos , speranta de mai bine sa stins usor-usor , chiar daca mai visez frumos uneori ... Bafta !
Pai si visarea poate fi un prim pas. Cand se vor misca lucrurile, sunt sigur ca veti gasi energia necesara sa va alaturati unui astfel de proiect.
Inseamna ca eu am facut primul pas, visez pentru copilul meu un viitor care sa fie cam asa:
- meritocratia pe prim plan in orice domeniu
- politicieni aproape invizibili, inteligenti si patrioti
- invatamant si sistem de sanatate performante
- sistem de pensii private ca in tarile dezvoltate
- conversatii in metrou/autobuz/microbuz/tren despre cartile citite.
Acesta este minimul pe care i-l doresc.
Insa visez, ca de facut nu cred/simt ca pot face nici cel mai mic lucru. Din pacate, copilul meu nu se poate baza pe mine.

Alte discuții în legătură

Transformarea dreptului de a vota in obligatia de a vota – ati sustine un proiect legislativ in acest sens? Ares-3 Ares-3 Sustin cu toata convingerea o initiativa legislativa care sa duca la transformarea dreptului de a vota in obligatia de a vota: ... (vezi toată discuția)
Este sau a nu este important ..un vot?votul vostru, votul meu...dar pentru cine? Ileana Schwarz Ileana Schwarz Ma tot framanta o chestiune: ma duc sau nu ma duc la vot? O parte din mine spune ca trebuie sa ma duc...ca doar o data ne vine si noua randul sa ne spunem ... (vezi toată discuția)
Ce parere aveti despre candidatii la prezidentiale ? davidpaulclaudiu davidpaulclaudiu https://www.youtube.com/watch?v=APuRJMTbEhE Raspuns pentru Alex C. : Traiesc intr-o tara libera, democrata care imi asigura prin drepturi sansa de a ma ... (vezi toată discuția)