Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Prestare servicii informatice - facturare tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Prestare servicii informatice - facturare tva

Buna ziua
Un srl neplatitoare de tva presteaza servicii de creeare, administrare, mentenanta pagini web catre un client non ue (elvetia, norvegia). Cum voi emite factura? Trebuie sa ma inregistrez ca platitor de TVA? Sau doar dupa depasirea plafonului de 35000 euro?
Va multumesc
eliberati o factura aplicand regimul special de scutire prevazut de art. 152 cod fiscal.
nu exista obligativitatea inregistrarii in scopuri speciale de tva (art. 153^1 cod fiscal), intrucat clientii sunt din tari extracomunitare.
ca platitor de tva in romania, orice persoana impozabila este obligata sa se inregistreze doar in momentul in care atinge/depaseste plafonul veniturilor de 35.000 euro (119.000 lei).
a nu se confunda inregistrarea in scopuri speciale de tva (intracomunitar), prevazuta de art. 153^1 cod fiscal cu inregistrarea ca platitor de tva, prevazuta de art. 153 cod fiscal