Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... dosar penal in urma unui accident
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

dosar penal in urma unui accident

Accidentul s-a produs ca urmare a neadaptarii vitezei la conditiile de drum(conform constatarilor politiei), cu alte cuvinte eu conduceam si din cauza vitezei intr-o curba am iesit de pe carosabil. Mentionez ca masina nu era a mea iar persoana ranita in accident este chiar propietarul masinii. S-a intocmit dosar penal , insa victima nu vrea sa se prezinte la sectia de politie sa declare ca nu are pretentii(desi imi cere o suma importanta) dar chiar daca ii dau tot nu ar veni la politie, si nu vrea nici sa se duca sa isi scoata certicicat de la IML. Precizez ca este vorba de aproximativ 20 de zile de internare in spital urmate de concediu medical. Poate sa imi spuna cineva ce se intampla in aceste conditii? Eu ar trebui sa ii dau suma de bani? Multumesc anticipat
Va fi citata de politie pentru a da declaratii. Daca nu s-a intocmit certificat medico-legal privind leziunile, va fi trimis la INM pentru a se face un raport medico-legal asupra vatamarilor suferite si a zilelor de ingrijiri medicale, zile care vor conta pentru incadrarea juridica a infractiunii savarsite de dvs. Este posibil ca fapta sa fie incadrata ca infractiune de vatamare corporala din culpa daca numarul de zile de ingrijiri medicale este mai mare de 10 zile, infractiune care se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate, insa impacarea partilor inlatura raspunderea penala.
Conteaza foarte mult atitudinea partii vatamate. Spuneti ca desi v-a cerut o suma de bani nu vrea sa mearga la politie sa declare ca nu formuleaza plangere impotriva dvs si nu are pretentii.Si atunci de ce sa-i mai dati banii ? Pentru ca oricum va fi citat de politie si obligat sa se duca sa dea declaratie. incercati sa-i explicati omeneste ca nu va ajuta pe dvs. cu nimic atutidinea lui.
Nu-i dati banii solicitati. Daca primeste banii nu-i sigur ca va declara ca nu are nicio pretentie. Am vazut multe cazuri in care initial nu au avut pretentii, dar pe parcurs s-au razgandit si au cerut sume fabuloase.
Trebuie sa explicati victimei ca impacarea poate avea efect numai daca se face la politie, unde se stabilesc si conditiile.
Sper sa inteleaga.
Numai bine va doresc.

ing. dipl. Ioan Ciobanu - expert tehnic auto
Multumesc pentru raspunsuri. As mai avea totusi o intrebare. Am inteles ca urmarirea penala in cazul vatamarii corporale din culpa cu numar de ingrijiri medicale intre 10 si 60 se face in monentul in care cel ranit depune plangere. As dori sa stiu cat timp are la dispoziti acesta sa depuna plangere? Biletul de iesire din spital are vreo valoare pentru stabilirea zilelor de ingrijiri medicale? precizez ca victima este dispusa sa imi dea biletul de iesire in original, iar in scurt timp va pleca din tara. Sincer nici mie nu mi se pare corect sa obligi o victima sa ramana in tara sau sa o obligi sa mearga la politie pe la sute de Km sa dea declaratii .
elena 123, utilizator
Am si eu o intrebare oarecum asemenatoare:
Accident rutier:
4 victime:
1. vinovatul...
2. 50 de zile ingrijiri medicale de la IML, a declarat ca nu depune plangere = rezolvat
3. taieturi pe fata = cicatrici - posibila slutire - nu a mers inca la IML - 14 zile internare
4. 3 coaste rupte - nu reprezinta un pericol, picior rupt cu 2 interventii chirurgicale - posibil sa depaseasca 60 de zile de ingrijiri medicale - 17 zile internare

Ne-am inteles. O sa dea si declaratie la notar si la politie ca nu depune plangere.
Pericolul vine de la IML. Sa nu se dea slutire sau peste 60 de zile de ingriiri medicale.
Legislatia penala o stiu(zile de ingrijiri, pedepse etc)....dar eu doresc niste raspunsuri legate de practica privitoare la IML:

CE SE INTAMPLA DACA PARTEA VATAMATA REFUZA SA MEARGA LA IML SI DECLARA LA POLITIE CA NU DORESTE EXAMINAREA MEDICULUI LEGIST ????

POATE FI OBLIGATA PARTEA VATAMATA SA SE PREZINTE LA IML ????

Va multumesc!
catalin05 a scris:

Am si eu o intrebare oarecum asemenatoare:
Accident rutier:
4 victime:
1. vinovatul...
2. 50 de zile ingrijiri medicale de la IML, a declarat ca nu depune plangere = rezolvat
3. taieturi pe fata = cicatrici - posibila slutire - nu a mers inca la IML - 14 zile internare
4. 3 coaste rupte - nu reprezinta un pericol, picior rupt cu 2 interventii chirurgicale - posibil sa depaseasca 60 de zile de ingrijiri medicale - 17 zile internare

Ne-am inteles. O sa dea si declaratie la notar si la politie ca nu depune plangere.
Pericolul vine de la IML. Sa nu se dea slutire sau peste 60 de zile de ingriiri medicale.
Legislatia penala o stiu(zile de ingrijiri, pedepse etc)....dar eu doresc niste raspunsuri legate de practica privitoare la IML:

CE SE INTAMPLA DACA PARTEA VATAMATA REFUZA SA MEARGA LA IML SI DECLARA LA POLITIE CA NU DORESTE EXAMINAREA MEDICULUI LEGIST ????

POATE FI OBLIGATA PARTEA VATAMATA SA SE PREZINTE LA IML ????

Va multumesc!

:offtopic: Este al patrulea topic pe care-l postat pe aceasta tema. Cred ca unul ar fi suficient. Nu sunteti de aceeasi parere?