Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale la ce interval se tin adunarile consiliului de ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

la ce interval se tin adunarile consiliului de supraveghere (SA- sitem dualist)

Problema este urmatoarea legea spune ca ele trebuiesc tinute la 3 luni. Cum se calculeaza acest interval. Cat de strict este in opinia voastra acest termen - ce se intampla daca il depasesc cu 1,2 zile sau cu 1,2 saptamani.

Legea nr.31/1990 privind societatile comerciale, republicata, modificata si actualizata dispune, cu privire la intrunirile consiliului de supraveghere:

Art. 153(4) - (1) Cel putin o data la 3 luni, directoratul prezinta un raport scris consiliului de supraveghere cu privire la conducerea societatii, cu privire la activitatea acesteia si la posibila sa evolutie.

Art. 153(11). - (1) Consiliul de supraveghere se intruneste cel putin o data la 3 luni. Presedintele convoaca consiliul de supraveghere si prezideaza intrunirea.
(2) Consiliul de supraveghere este convocat in orice moment la cererea motivata a cel putin 2 dintre membrii consiliului sau la cererea directoratului. Consiliul se va intruni in cel mult 15 zile de la convocare.
(3) Daca presedintele nu da curs cererii de convocare a consiliului in conformitate cu dispozitiile alin. (2), autorii cererii pot convoca ei insisi consiliul, stabilind ordinea de zi a sedintei.

Asadar, textul de lege obliga consiliul de supraveghere sa se intruneasca cel putin odata la 3 luni.In rest se va intruni ori de cate ori va fi nevoie, “in orice moment” la cererea motivata a cel putin 2 membri sau a directoratului, respectand si un termen – de cel mult 15 zie de la convocare. E important si ca directoratul trebuie sa prezinte consiliului de supraveghere un raport scris cel putin o data la 3 luni si, din nou, reise ca , in rest ori de cate ori este nevoie, cu respectarea conditiilor de convocare si a termenului, consiliul trebuie sa se intruneasca pentru a-si indeplini atributiile privind activitatea societatii si evolutia acesteia.Daca intarzie cu 1,2 zile nu e gresit, dar daca nu se intruneste o data la 3 luni inseamna ca nu-si desfasoara activitatea conform legii si nu isi justifica existenta, motiv pentru care, potrivit art.153(6) alin.4 "membrii consiliului de supraveghere pot fi revocati oricand de adunarea generala a actionarilor, cu o majoritate de cel putin doua treimi din numarul voturilor actionarilor prezenti". .