Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... inchiderea cartii de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

inchiderea cartii de munca

va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie... Cum inchidem carnetul de munca al unei persoane, care in data de 01.01.2011 avea contractul de munca suspendat? Carnetul de munca al angajatului respectiv nu a fost la scanat, deoarece are vechime in munca din 2002. Nu este nicio problema daca inchidem carnetul cu data de 01.01.2011, chiar daca angajatul avea contractul suspendat?
Nu este nici o problema. Se trece doar ca incepand cu data de 01.01.2011 s-a abrogat decretul 92 privind carnetul de munca, deci dupa aceasta data nu se va mai opera in carnet. Statutul salariatului ramane neschimbat. Se putea chiar ca in perioada 01.01.2011 pana la data prezentei sa fi incetat suspendarea CIM iar salariatul sa-si fi reluat activitatea, sau chiar sa fi incetate contractul, fapte care oricum nu se mai puteau inregistra in CM.:luck::thumbup:
Micaela Tudor a scris:

va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie... Cum inchidem carnetul de munca al unei persoane, care in data de 01.01.2011 avea contractul de munca suspendat? Carnetul de munca al angajatului respectiv nu a fost la scanat, deoarece are vechime in munca din 2002. Nu este nicio problema daca inchidem carnetul cu data de 01.01.2011, chiar daca angajatul avea contractul suspendat?

Se va inchide cu inregistrarile aferente abrogarii Decretului nr.92/1976 ... toate carnetele de munca ale salariatilor activi sau ale caror c.i.m. sunt suspendate se certifica la data de 01.01.2011.