avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia de invaliditate - revizuire
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia de invaliditate - revizuire

buna ziua . sunt beneficiarul unei pensii de invaliditate din anul 2008 si am varsta de 54 de ani si va rog sa-mi precizati pana la ce varsta trebuie sa ma prezint anual la comisia medicala sau cati ani ? va multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 01:41, 24 Iulie 2011
Potrivit art. 79, alin. (1), lit. c) din Legea nr. 263/2010, nu sunt supusi revizuirii medicale periodice pensionarii de invaliditate care au varsta mai mica cu pana la 5 ani fata de varsta standard de pensionare si au realizat stagiile complete de cotizare.

Daca ati realizat stagiul complet de cotizare de 35 de ani inainte de a va pensiona de invaliditate (desi nu prea vad cum ati fi putut sa-l realizati pana la varsta de 51 de ani), va veti prezenta la revizuirea medicala periodica pana la 60 de ani.

In toate situatiile prevazute la art. 79 din Legea nr. 263/2010 medicul expert hotaraste daca trebuie sa va mai prezentati la comisie, emitand o decizie in acest sens.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie invaliditate revizuibila n1a9t5a6 n1a9t5a6 buna ziua.sunt nascuta in ianuarie 1956,stagiu de cotizare 31 ani . sunt pensionata gradul ii de invaliditate si trebuie sa merg la revizie la comisia de ... (vezi toată discuția)
Pensie de invaliditate barnos barnos barbat, nascut in 20 martie 1955, pensionat gr.3 de invaliditate in 2010, avand stagiul de cotizare de 32 ani. din 2010 si pana in prezent a lucrat cu contract ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie buzaianugeorge buzaianugeorge sunt pensionar B.O din martie 2007.Am vechime 37 ani din care 34 cotizanti. Sunt nascut pe 13-09-1952. Cand am dreptul la pensie anticipat sau nerevizuibil (vezi toată discuția)