Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia de invaliditate - revizuire
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia de invaliditate - revizuire

buna ziua . sunt beneficiarul unei pensii de invaliditate din anul 2008 si am varsta de 54 de ani si va rog sa-mi precizati pana la ce varsta trebuie sa ma prezint anual la comisia medicala sau cati ani ? va multumesc mult.
Potrivit art. 79, alin. (1), lit. c) din Legea nr. 263/2010, nu sunt supusi revizuirii medicale periodice pensionarii de invaliditate care au varsta mai mica cu pana la 5 ani fata de varsta standard de pensionare si au realizat stagiile complete de cotizare.

Daca ati realizat stagiul complet de cotizare de 35 de ani inainte de a va pensiona de invaliditate (desi nu prea vad cum ati fi putut sa-l realizati pana la varsta de 51 de ani), va veti prezenta la revizuirea medicala periodica pana la 60 de ani.

In toate situatiile prevazute la art. 79 din Legea nr. 263/2010 medicul expert hotaraste daca trebuie sa va mai prezentati la comisie, emitand o decizie in acest sens.