Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... LICHIDARE SOCIETATE COMERCIALA
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

LICHIDARE SOCIETATE COMERCIALA

am avut o societate care s-a radiat in martie anul acesta. A fost cu datorii la bugetul statului. Inainte de declansarea procedurii insolventei conform Legii 85 am fost executat silit asupra bunurilor. Au fost vandute toate cu exceptia unui autoturism. Cei din administratia finantelor publice au considerat ca sunt insolvabil fara bunuri, pentru ca nu au avut cum sa il valorifice. Lichidatorul a considerat ca am ramas fara bunuri. A incercat atragerea raspunderii patrimoniale dar am castigat. S-a depus raportul final si s-a dispus radierea societatii. Am ramas cu autoturismul si nu stiu ce sa fac cu el. In mod normal revine asociatilor dupa lichidare, dar in cazul de fata a fost lichidare societatii dar cu datorii. Repet ca nu s-a atras raspunderea administratorilor. Pot face autoturismul pe numele administratorilor care sunt si asociatii din firma?

Pot face autoturismul pe numele administratorilor care sunt si asociatii din firma?

Raspunsul este NU
Pesupun ca inchiderea procedurii de faliment a cerut-o lichidatorul in conformitate cu art 131 din lege 85/2006
Art. 131. - (1) În orice stadiu al procedurii prevăzute de prezenta lege, dacă se constată că nu există bunuri în averea debitorului ori că acestea sunt insuficiente pentru a acoperi cheltuielile administrative şi niciun creditor nu se oferă să avanseze sumele corespunzătoare, judecătorul-sindic va da o sentinţă de închidere a procedurii, prin care se dispune şi radierea debitorului din registrul în care este înmatriculat.

ca urmare autoturismul il puteti valorifica dvs ca piese de schimb sau fier vechi dar dreptul de proprietate nu se poate transfera asociatilor !