Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediul pentru cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediul pentru cresterea copilului

Buna,

am o mare nelamurire, nu am inteles cum mi-au explicat cei de la Primarie.
Am fost angajata ca si asistent social timp de 2 ani pana in luna februarie 24, cand copilul pe care l-am ingrijit a decedat. Mi-am primit dcizia de desfacere a CM abia in luna martie in jurul datei de 25. anul trecut mi-am infintat un srl si din luna februarie am inceput sa am activitate.in luna februarie am ramas insarcinata , sunt o viitoare mamica.
problema este urmatoarea: din luna februarie pana in luna mai in data de 06.05, am intrerupere pe cartea de munca, oare daca am acesta intrerupere o sa mai beneficiez de acel ajutor de 600 lei sau numai de cei 200 lei alocatie. astept raspuns.

multumesc
1. Daca in lunile cand aveti "pauza" pe carnetul de munca ati avut si SRL si ati fost angajata si acolo sau ati fost administrator atunci veti beneficia de indemnizatia pentru CCC (600 lei), plus alocatia de stat de 200 lei.
2. Daca cei de la Primarie nu au stiut sa va lamureasca incercati la Agentia Judeteana pentru Prestatii Sociale care este cea care aproba si plateste indemnizatia pentru CCC.