Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Corpul de rezerva al functionarilor publici
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Corpul de rezerva al functionarilor publici

M-ai fac parte din Corpul de rezerva a f.p., dupa incetarea mutarii temporare- pe un post temporar vacant, daca in momentul de fata sunt angajat pe o perioada determinata... pe un post contractual ?.
legea nr. 188/1999
ART. 105
(1) Corpul de rezervă este format din funcţionarii publici care au fost eliberaţi din funcţia publică în condiţiile art. 99 alin. (1) lit. a) - c), e) şi g) şi este gestionat de Agenţia Naţională a Funcţionarilor Publici.
(2) Funcţionarii publici părăsesc corpul de rezervă şi pierd calitatea de funcţionar public în următoarele situaţii:
a) după împlinirea termenului de 2 ani de la data trecerii în corpul de rezervă;
b) în cazul în care Agenţia Naţională a Funcţionarilor Publici îl redistribuie într-o funcţie publică vacantă corespunzătoare studiilor absolvite şi pregătirii profesionale, iar funcţionarul public o refuză;
c) angajarea în baza unui contract de muncă pe o perioadă mai mare de 12 luni;
d) la cererea funcţionarului public.
daca acel contract este mai mare de 12 luni...nu. :)
poate fi mai mic de 12 luni( contractul nu are o data certa...perioada mandat )
cum aflu daca sunt in baza de date a A.N.F.P-ului ?.
faceti o solicitare scrisa.:)