Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... AVOCATUL EUROPEAN AL POPORULUI
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

AVOCATUL EUROPEAN AL POPORULUI

Un cetatean roman nemultumit de hotararea definitiva a instantei intr-un proces penal, poate sa se adreseze Avocatului European al Poporului ? si daca da, care este modalitatea.
Ombudsmanul nu poate investiga:

plângeri formulate împotriva autorităţilor naţionale, regionale sau locale din statele membre (departamente guvernamentale, agenţii de stat, consilii locale), chiar dacă plângerile vizează aspecte europene.
activităţile tribunalelor sau ale organismelor de tip ombudsman existente la nivel naţional. Ombudsmanul European nu primeşte cereri de apel la deciziile luate de aceste entităţi.
plângeri formulate împotriva întreprinderilor sau persoanelor fizice.

[ link extern ]
ContSters98245, utilizator
Daca dumneavoastra considerati ca vi s-au incalcat drepturile omului prin acea hotarare atunci va adresati la CEDO nu la Ombudsman.
ContSters178374, utilizator