Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cum este mai bine pentru un srl neplatitor de tva
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cum este mai bine pentru un srl neplatitor de tva

am infiintat un srl neplatitor de tva cum este mai bine sa platesc impozitul pe venit sau pe profit?
Lunar urmeaza sa platesc chirie pentru spatiu, un salariat, contabil - 1700 total.
Cheltuielele firmei se scad.

Pentru firmele care au ca obiect de activitate servicii, eu recomand impozitul pe microinteprindere, iar la cele de comert impozitul pe profit.Asta pentru ca la servicii sunt in general cheltuieli mai mici.
Acum depinde si de profitul estimat. Se poate face o simulare calculand ambele variante si apoi o alegeti pe cea mai avantajoasa.
Va multumesc pentru raspuns.
Ca activitate srl-ul se va ocupa cu comercializarea produselor sportive cumpurate de la distribuitori platitori de tva.
Societatea nefiind platitoare de tva poate avea venituri/profit mai bun?
La o suma de 5000 de ron incasati in 30 de zile impozitul pe venit este mai avantajos decat pe profit?
Va rog, putati exemplifica.
Mentionez ca cheltuielile firmei sunt de 1700ron, sunt deductibile sau se scad din venit, cheltuielele sunt cu chiria punctului de lucru cu 1 salariat cu contabila.
Daca optati pentru impozit microintreprindere, veti avea:
5000x3%=150 lei impozit

Daca optati pentru impozit pe profit, veti avea:
5000-1700=3300
3300x16%=528 lei impozit

In concluzie, avantajos ar fi pt.dvs.impozitul pe microinteprindere.
Intrucat ati spus ca furnizorii sunt toti platitiri de YVA ar trebui sa vedeti si daca ei vor sa colaboreze cu un neplatitor de TVa. In general am observat o reticenta a platitorilor de TVA fata de neplatitorii de TVA.
Daca optati pentru impozit microintreprindere, veti avea:
5000x3%=150 lei impozit

Daca optati pentru impozit pe profit, veti avea:
5000-1700=3300
3300x16%=528 lei impozit

In concluzie, avantajos ar fi pt.dvs.impozitul pe microinteprindere.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...

Calculul asta este gresit. Pierde din vedere costul marfurilor achizitionate, care va include si TVA (pentru ca societatea care le va binde este neplatitoare deci suporta TVA.

Astfel la vanzari de 5000/ luna din care (presupunand ca adaosul comercial este de 30% la pretul de chizitie cu TVA) va fi un adaos comercial de aproximativ 1200 lei. Banii astia nu acopera cheltuielile administrative (chirire, telefon, contabil) Iesi pe pierdere si nu mai platesi impozit pe profit. Daca esti platitor de imp pe venit o sa fii pe pierdere isi o sa platesti si impozitul pe venit 150 lei.
Dar.. lucrurile astea nu le discuti cu contabila?

Pentru a calcula corect trebuie sa faci asa de exemplu:

Pleci de la costul marfurilor achizitionate + TVA = 4000 lei
Mai pui costuri administrative = 1700 lei,
Te gandesti daca mai pot aparea alte costuri (depozitarea marfi.. transport, ceva..) = 1000 lei sa zicem
total cheltuieli = 6700
Tu vrei sa ai un profit de 30 % = 6700*30% =2010 lei

Inseamna ca trebuie sa vinzi marfa cu 8710 lei.

Invers (ca verificare) , scazi din 8710 lei cheltuielile deductibile 6700 lei si ai profit 2010 lei.

Imp pe venit = 8710*3% =261 lei
Imp pe profit =2010*16% = 321 lei

profitul tau net va fi diferenta intre 2010 lei si impozitul platit.

Asta a fost un exemplu. la sume mai mari s-ar putea sa fie mai avantajos sa platesti imp pe profit. Sau poti modifica la cota de profit propusa micsorare sau majorare....trebuie sa vezi daca marfa pe care o achizitionezi o poti vinde la pretul rezultat (8710 lei de la achizitie de 4000 lei)
UIn activitatea de comert cred ca mai bine este sa fii platitor de TVA.

CrisB, utilizator