Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract colectiv de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract colectiv de munca

Exista Contract colectiv de munca unic la nivel national pentru anul 2011 care este valabila pentru personalul din sectorul bugetar si unde pot citi textul acestui contract?
Proiectul de CCMN 2011-2014 a ramas in stadiu de proiect! Intrebarea este daca este inca in vigoare cel pe 2007-2010, daca a fost denuntat de vreuna din parti sau daca se poate considera prelungit in cazul in care nu a fost denuntat de nicio parte.
Raspunsul meu, din pacate nu ft. lamuritor, este urmatorul:
Exista CCMN pt. 2011 doar daca CCMN 2007-2010 a fost prelungit.
Nu mai este CCMN.
Legea nr. 130/1996 privind contractul colectiv de munca a fost abrogata prin Legea 62/2011 conform careia "Contractele colective de munca se pot negocia la nivel de unitati, grupuri de unitati si sectoare de activitate" (Art. 128 alin.1).
tucsok a scris:

Exista Contract colectiv de munca unic la nivel national pentru anul 2011 care este valabila pentru personalul din sectorul bugetar si unde pot citi textul acestui contract?

Pentru sectorul bugetar nu exista si nici nu a exista un asemenea CCMN. Daca va referiti la drepturile salariale acestea sunt reglementate prin acte normative - Legea nr.284/2010. Legea nr.285/2010 etc.
Ma intereseaza in mod deosebit al treilea an de crestere a copilului, concediu fara plata, care a fost reglementat de art. 62 din CCMN. Va multumesc
Ce va intereseaza in legatura cu acest articol ? ... CCC este reglementat fie de OUG nr.148/2010 , fie de OUG nr.111/2010.