Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... amplasarea antenelor GSM
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

amplasarea antenelor GSM

care sint actele normative care trebuiesc respectate pentru amplasarea antenelor GSM pe blocuri. am cautat ceva timp pe net dar nu am gasit decit niste ordine ale ministrului telecomunicatiilor, documente cinaccesibile publicului.
va multumesc anticipat
Reguli la amplasarea antenelor de telefonie mobila
Legea spune ca antenele se instaleaza numai cu aprobari de la Inspectoratul General pentru Comunicatii si Tehnologia Informatiei (IGCTI), Serviciul Roman de Informatii, Ministerul Administratiei si Internelor, Agentia pentru Protectia Mediului, Inspectoratul de Stat in Constructii si cu aviz sanitar din partea Directiei de Sanatate Publica. Apoi, pentru amplasarea unui releu sau a unei antene trebuie autorizatie de construire emise de catre primari si presedintii consiliilor judetene.

Dupa instalarea antenelor se va masura periodic nivelul de radiatii de catre IGCTI sau alte organizatii recunoscute si interpretate de Directia de Sanatate Publica. Nu este permisa amplasarea antenelor pe blocurile de locuinte, scoli, gradinite, spitale. Pentru instalarea dispozitivelor pe terasa unui imobil trebuie sa existe acordul scris a 51 la suta dintre locatari si, obligatoriu, acordul celor de la ultimul etaj. Decizia aprobarii amplasarii antenelor de telefonie mobila pe terasa blocului se ia in Adunarea Generala a asociatiei de proprietari.

In mediul mediul rural este necesar acordul vecinilor, conform prevederilor legale in vigoare, exprimat in formã autentica - cu semnatura in original. Cat priveste amplasarea releelor GSM in afara localitatilor rurale, acestea trebuie instalate la o distanta de minimum un kilometru una de cealalata. Operatorii de telefonie mobila nu respecta aceasta distanta, stabilita de legislatia europeana, deoarece legislatia romaneasca nu mentioneaza clar acest lucru. Acest aspect ar putea fi reglementat de catre Administratia publica locala, care de de cele mai multe ori nu face nimic.

"Orange Romania considera decizia ca fiind nelegala si netemeinica, urmand a exercita impotriva acesteia caile extraordinare de atac prevazute de lege" oficialii Orange despre cazul din Buzau. "La noi nu a fost facuta nici o reclamatie in acest sens si nu avem inregistrate date despre acest caz" oficialii Vodafone romania despre cazul din Turnisor.

Sursa: Green-Report.ro
Mihai17 a scris:

Reguli la amplasarea antenelor de telefonie mobila
Legea spune ca antenele se instaleaza numai cu aprobari de la Inspectoratul General pentru Comunicatii si Tehnologia Informatiei (IGCTI), Serviciul Roman de Informatii, Ministerul Administratiei si Internelor, Agentia pentru Protectia Mediului, Inspectoratul de Stat in Constructii si cu aviz sanitar din partea Directiei de Sanatate Publica. Apoi, pentru amplasarea unui releu sau a unei antene trebuie autorizatie de construire emise de catre primari si presedintii consiliilor judetene.

Dupa instalarea antenelor se va masura periodic nivelul de radiatii de catre IGCTI sau alte organizatii recunoscute si interpretate de Directia de Sanatate Publica. Nu este permisa amplasarea antenelor pe blocurile de locuinte, scoli, gradinite, spitale. Pentru instalarea dispozitivelor pe terasa unui imobil trebuie sa existe acordul scris a 51 la suta dintre locatari si, obligatoriu, acordul celor de la ultimul etaj.
pe mine m-ar interesa mai exact denumirile actelor normative ale IGTI, Protectia mediului , Ministerului Administratiei si Internelor si ale Inspectoratul ului de Stat in Constructii, eventual chiar actele in si acordul scris , din cite stiu, trebuie sa fie de la 75-80% din proprietari, nu locatari, la fel cum stiu ca este necesar acordul proprietarilor de la ultimul nivel, nu al chiriasilor acestora. tocmai de aia as avea nevoie de date cit mai exacte, ca sa pot combate cumva decizia respectiva
Mihai17 a scris:

Reguli la amplasarea antenelor de telefonie mobila
Legea spune ca antenele se instaleaza numai cu aprobari de la Inspectoratul General pentru Comunicatii si Tehnologia Informatiei (IGCTI), Serviciul Roman de Informatii, Ministerul Administratiei si Internelor, Agentia pentru Protectia Mediului, Inspectoratul de Stat in Constructii si cu aviz sanitar din partea Directiei de Sanatate Publica. Apoi, pentru amplasarea unui releu sau a unei antene trebuie autorizatie de construire emise de catre primari si presedintii consiliilor judetene.

Dupa instalarea antenelor se va masura periodic nivelul de radiatii de catre IGCTI sau alte organizatii recunoscute si interpretate de Directia de Sanatate Publica. Nu este permisa amplasarea antenelor pe blocurile de locuinte, scoli, gradinite, spitale. Pentru instalarea dispozitivelor pe terasa unui imobil trebuie sa existe acordul scris a 51 la suta dintre locatari si, obligatoriu, acordul celor de la ultimul etaj.
pe mine m-ar interesa mai exact denumirile actelor normative ale IGTI, Protectia mediului , Ministerului Administratiei si Internelor si ale Inspectoratul ului de Stat in Constructii, eventual chiar actele in si acordul scris , din cite stiu, trebuie sa fie de la 75-80% din proprietari, nu locatari, la fel cum stiu ca este necesar acordul proprietarilor de la ultimul nivel, nu al chiriasilor acestora. tocmai de aia as avea nevoie de date cit mai exacte, ca sa pot combate cumva decizia respectiva
Nu este permisa amplasarea antenelor pe blocurile de locuinte, scoli, gradinite, spitale. Pentru instalarea dispozitivelor pe terasa unui imobil trebuie sa existe acordul scris a 51 la suta dintre locatari si, obligatoriu, acordul celor de la ultimul etaj.
ori nu este permisa montarea ori cativa proprietari ce iau comisionul hotaraste montarea?
si daca terasa se deterioreaza..platesc toti sau numai cei care au fost de acord?
Sau e posibil ca hot ad gen (cei 3 , 4 membri) poate hotara ca cei care nu au fost de acord sa repare terasa..
musac a scris:

Nu este permisa amplasarea antenelor pe blocurile de locuinte, scoli, gradinite, spitale. Pentru instalarea dispozitivelor pe terasa unui imobil trebuie sa existe acordul scris a 51 la suta dintre locatari si, obligatoriu, acordul celor de la ultimul etaj.
ori nu este permisa montarea ori cativa proprietari ce iau comisionul hotaraste montarea?
si daca terasa se deterioreaza..platesc toti sau numai cei care au fost de acord?
Sau e posibil ca hot ad gen (cei 3 , 4 membri) poate hotara ca cei care nu au fost de acord sa repare terasa..

referitor la acordul celor de la ultimul nivel, este vorba despre acordul PROPRIETARILOR, sau sint acceptati si chiriasii , dat fiind faptul ca acestia stau acolo doar temporar, dar proprietarul este permanent pina cind vinde apartamentul.
oricum, se pare ca nu stie nimeni de pe aici care sint actele normative care reglementeaza montarea antenelor GSM, ci doar au habar de citeva dintre regulile stiute de toata lumea, dar nu din surse sigure (legi), ci din auzite