Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie ?

Parinti mei au un apartament cu 3 camere si o garsoniera ...apartamentul vor sa mi-l doneze mie . ce pot face sa ma asigur ca actul de donatie devine inatacabil ,avand in vedere ca am o sora . sora este de acord sa declare la notar .. sau chiar la donare ca nu are obiectii . asta m-ar scuti de probleme ulterioare ,sau pot stipula ceva in actul de donatie ? sau mai bine platesc in plus si fac act de vanzare cumparare ?
ar fi bine sa vi-l vanda
Incheiati contract de vanzare cumparare simplu, fara clauze, ca sa evitati orice neplaceri viitoare. Diferenta de taxe nu e chiar atat de mare, dar merita.
donatia este un act ce poate fi revocat oricand de catre donator, pe varii motive (ingratitudine, etc). asadar, ar fi recomandat ca, parintii dvs sa va vanda acel imobil, astfel, actul respectiv nu mai poate fi revocat si nici atacat de sora dvs.
sa inteleg ca pana la urma e mai buna v-c chiar daca ma costa dublu actele ...
Da, e mai bine vanzare cumparare si mai sigur pentru viitor. Sub nici o forma nu va poate costa dublu, singura diferenta este ca la vanzare va trebui achitat impozitul pe venitul din transferul proprietatii imobiliare, in cuantum de 2% sau 3% din pret (daca parintii detin imobilul pana in 3 ani sau mai mult de 3 ani). Pe de alta parte, avantajul este ca fiind tranzactie intre parinti si copil puteti trece un pret mult mai mic in act, iar impozitul va fi de asemenea in suma mica. Onorariul notarului si taxa de intabulare sunt aceleasi la vanzare sau donatie, in functie de valoarea imobilului din expertizele notariale.