avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 688 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita de varsta

Buna ziua,
Lucrez din anul 1977 luna decembrie pana in prezent 2011 luna iulie, in aceasta perioada am 10 ani lucrati in grupa a II-a de munca cu 70%.
Va rog sa-mi spuneti cand ma pot pensiona la limita de varsta.

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 14:11, 15 Septembrie 2011
Buna ziua,
Va rog foarte mult sa-mi transmiteti cand ma pot pensiona anticipat partial si cu cat se va diminua punctul de pensie?
Va multumesc!
Buna ziua,
Va rog sa ma scuzati pentru ca nu v-am scris toate datele din nou.
Sunt nascuta in 23.04.1955, sex feminin si lucrez din Decembrie 1977 pana in prezent, in aceasta perioada am lucrat 10 in grupa a II-a de munca cu 70%.
Va rog sa-mi spuneti cand pot iesi la pensie anticipata partial si cu cat se diminueaza punctul de pensie.
Va multumesc!
Pensie anticipata partiala oricand doriti.Penalizarea la momentul 23/09/2011 56 de ani si 5 luni,va fi de 24% pentru cele 32 de luni de anticipare(septembrie 2011- mai 2014).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie miculavasile miculavasile Buna ziua ,sunt nascut in martie 1956. Lucrez din sepembrie 1974 pana in prezent. Din septembrie 1974 pana in decembrie 2005 am lucrat in grupa a 2 a de ... (vezi toată discuția)
La ce varsta ma pot pensiona? geo56 geo56 Sunt nascuta in noiembrie 1956 si am lucrat 21 ani si 10 luni in grupa a 2a. As vrea sa stiu la ce varsta ma pot pensiona anticipat partial si anticipat. (vezi toată discuția)
Pensionare - grupa de munca gluten gluten Buna Femeie nascuta la data de 30.08.1960 , vechime total in munca de 40 ani 7 luni din care 18 ani in gr.a I-a in procent de 70%,se poate pensiona anul ... (vezi toată discuția)