Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ocupare post cu contract perioada nedeterminata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ocupare post cu contract perioada nedeterminata

daca unui salariat cu studii superioare, analist IA i s-a desfiintat postul si se afla in preaviz, dar in institutie se afla un post de referent spec gr II, acest analist il poate ocupa, chiar daca este in preaviz?
Cum, prin interviu sau cu numire directa? tinand cont ca functia este mai mica. Postul de referent este suspendat in prezent, persoana respectiva lipseste un an.
Multumesc!
Buna. In momentul in care postul de analist a fost desfiintat, angajatorul este obligat sa-i ofere salariatului un alt loc de munca in unitate, dar atentie, NUMAI daca acesta corespunde profesional acelui post sau cere ajutorul AJOFM pentru redistribuirea salariaului la un alt angajator (se intampla rar sa gaseasca astia un loc de munca).
Salariatul poate cere sa-i fie data sansa de a tine o proba practica sau un test ceva, in functie de metoda de ocupare a locurilor de munca in acea unitate.
Poate depune o cerere scrisa la secretariat si sa ceara si numar de inregistrare.
Locul de referent nu se suspenda, e salariatul suspendat. Asta nu impiedica cu nimic ocuparea postului, dar la intoarcerea salariatului suspendar, salariatul temporar va pleca de pe acest post de referent.
chirchisoiu, utilizator
1. In cazul desfiintarii unui post - concediere individuala - art. 65 nu reglementează în sarcina angajatorului obligaţiile de diligenţă de a oferi salariatului care urmează a fi concediat un alt loc de muncă vacant.

2. Cum salariatul este suspendat? ..... :-/ ...... numai raportul de munca sau de serviciu se pot suspenda si nu persoanele care ocupa acele posturi.

3. Da, il puteti ocupa acel post dar mai intai trebuie sa vorbiti cu angajatorul dvs .. daca lucrati in sectorul bugetar , ocuparea posturilor se poate face prin concurs sau examen.
freeelis a scris:

1. In cazul desfiintarii unui post - concediere individuala - art. 65 nu reglementează în sarcina angajatorului obligaţiile de diligenţă de a oferi salariatului care urmează a fi concediat un alt loc de muncă vacant.

2. Cum salariatul este suspendat? ..... :-/ ...... numai raportul de munca sau de serviciu se pot suspenda si nu persoanele care ocupa acele posturi.

3. Da, il puteti ocupa acel post dar mai intai trebuie sa vorbiti cu angajatorul dvs .. daca lucrati in sectorul bugetar , ocuparea posturilor se poate face prin concurs sau examen.

Nu s-a facut specificatia daca este un functionar public sau unul contractual,caci la functionarii publici redistribuirea se face putin difert fata de celelalte categorii bugetare,fiind reglementata de Legea functionarului public.
ondino a scris:

freeelis a scris:

1. In cazul desfiintarii unui post - concediere individuala - art. 65 nu reglementează în sarcina angajatorului obligaţiile de diligenţă de a oferi salariatului care urmează a fi concediat un alt loc de muncă vacant.

2. Cum salariatul este suspendat? ..... :-/ ...... numai raportul de munca sau de serviciu se pot suspenda si nu persoanele care ocupa acele posturi.

3. Da, il puteti ocupa acel post dar mai intai trebuie sa vorbiti cu angajatorul dvs .. daca lucrati in sectorul bugetar , ocuparea posturilor se poate face prin concurs sau examen.

Nu s-a facut specificatia daca este un functionar public sau unul contractual,caci la functionarii publici redistribuirea se face putin difert fata de celelalte categorii bugetare,fiind reglementata de Legea functionarului public.

M-am referit la sintagma ”Locul de referent nu se suspenda, e salariatul suspendat” ...si am specificat ca raportul de munca sau de serviciu este suspendat si nu angajatul ...
3". Da, il puteti ocupa acel post dar mai intai trebuie sa vorbiti cu angajatorul dvs .. daca lucrati in sectorul bugetar , ocuparea posturilor se poate face prin concurs sau examen."

La acest pasaj mai exact din raspunsul dvs. m-am referit,cand vorbeam despre cele doua categorii de angajati ,respectiv contractuali si functionari publici care activeaza in sistemul bugetar si carora li se aplica in mod diferit unele prevederi privind angajarea,promovarea,redistribuirea.