Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ocupare post cu contract perioada nedeterminata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ocupare post cu contract perioada nedeterminata

daca unui salariat cu studii superioare, analist IA i s-a desfiintat postul si se afla in preaviz, dar in institutie se afla un post de referent spec gr II, acest analist il poate ocupa, chiar daca este in preaviz?
Cum, prin interviu sau cu numire directa? tinand cont ca functia este mai mica. Postul de referent este suspendat in prezent, persoana respectiva lipseste un an.
Multumesc!
Si promovarea se face prin examen.
Da,numai ca era vorba despre o redistribuire, care implica o retrogradare ,nu o promovare.