Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ccc
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ccc

sunt cadru militar si s-ar putea sa intru in concediu de crestere copil,si vreau sa stiu daca are cineva idee cam cati bani as lua.la noi militarii am inteles ca ar fi o problema cu ordinul 50(norma de hrana) care nu se impoziteaza,si nu stiu cat as mai lua si daca se ia in considerare si acei bani
media pe ultimul an ar fi undeva la 1200 lei
acei bani nu se vor lua in considerare, daca norma de hrana nu se constituie in venit impozabil.
in continuare, faceti-va dvs calculul, avand in vedere:
oug 148/2005
ART. 1*)
(1) Începând cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, în ultimul an anterior datei naşterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de până la 3 ani, precum şi de o indemnizaţie lunară în cuantum de 600 lei sau, opţional, în cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei.
:)
acum e in vigoare OUG 111/2010 unde, la art. 2, se mentioneaza ca indemnizatia lunara e de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni. depinde daca ramaneti un an sau 2 ani.
costi_81, utilizator
1. OUG nr.148/2005 este aplicabila numai persoanelor ai caror copii sau nascut pana la data de 31.12.2010, inclusiv .

2. OUG nr.111/2010 29 reglementeaza drepturile care se acorda persoanelor ai caror copii se nasc incepand cu data de 1 ianuarie 2011, inclusiv.

3. Daca va sunt aplicabile prevederile OUG nr.111/2010 atunci :
a) Indemnizatia lunara se stabileste in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 3.400 lei, in cazul in care optati pentru CCC de un an;
b) Indemnizatia lunara se stabileste in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 1.200 lei, in cazul in care optati pentru CCC de doi ani.

4. Pentru persoanele carora le sunt aplicablie prevederile OUG nr.145/2008 , incepand cu 1 ianuarie 2011, indemnizatia pentru cresterea copilului se acorda in cuantum de 75% din media veniturilor nete lunare realizate in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului.
corect:">