Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii impozit pe slariu,somaj,cas...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

impozit pe slariu,somaj,cas...

buna ziua.
va rog o lamurire.daca sunt angajat la 2 societati comerciale,la una cu 8 ore si la alta cu 2 ore pe zi trebuie sa-mi platesca fiecare angajator impozitele(pe salariu,somaj,cas) sau plateste unul singur.
va multumesc.succes.
Fiecare angajator va retine din salariul dvs urmatoarele contributii: CAS individual 10.5 % - ªomaj 0.5 % - Asigurări de sănătate 5.5 % - Impozit pe salariu 16%

De asemenea, angajatorul va mai plati in plus : CASS 5.2 % - ªomaj 0.5 % -
CAS 20.8 % - FNUASS 0.85 % - Fond de risc si accidente (Fondul de risc si accidente este retinut in functie de codul CAEN )- Fond creanţe salariale 0.25 % .
1. Venitul din fiecare CIM, in parte, este supus impozitarii si retinerii contributiilor legale.
2. Asa este legal si veti vedea urmarile in special la pensie unde veti avea un punctaj mai mare datorita venitului lunar mai mare.
Ambii angajatori au obligatia retinerii si virarii impozitului si contributiilor obligatorii pentru veniturile din salarii realizate la fiecare loc de munca.