avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 270 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Sunt in curs de ifintare PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Sunt in curs de ifintare PFA

Sunt in curs de infintare PFA, dar inca nu sunt inregistrat la registrul comertului. Daca cumpar un echipament pentru firma, acum inainte de a fi inregistrata, poate fi deductibil din impozit?
Daca firma are doua activitati, pe doua coduri caen diferite, inpozitul pe venit va fi dublu?


Cel mai recent răspuns: ovidiu7676 , utilizator 22:36, 12 Iulie 2011
1. Echipamentul nu se poate deduce ca si cheltuiala, daca PFA nu este inca inregistrata la Registrul Comertului. Aceat echipament Dvs. il puteti achizitiona in acest moment ca persoana fizica, nu si autorizata.
2. Pentru ce mod de impozitare ati optat? In sistem real sau norma de venit?
opteaza pt sistem real -[chitantier facturier stres mult si impozit cam cit vrei]
opteaza pt norma de venit-[cit vor muschii lor si niciun stres]

chestii de deductibilitate le pui la capitolul contabilitate????
byngarz a scris:

opteaza pt sistem real -[chitantier facturier stres mult si impozit cam cit vrei]
opteaza pt norma de venit-[cit vor muschii lor si niciun stres]

chestii de deductibilitate le pui la capitolul contabilitate????


nu induceti lumea in eroare aveti obligatia sa aveti casa de marcat fiscala daca e cazul, facturier, jurnal de cumparari si vanzari chiar daca e norma de venit.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare pfa din norma de venit in sistem real clauuudiu clauuudiu Buna ziua, Prin aprilie anul acesta mi-am infiintat un PFA la norma de venit. Acum as dori sa imi trec PFA-ul in sistem real, deoarece vreau sa mai trec ... (vezi toată discuția)
Casa de marcat e obligatorie; ce registre sunt necesare pentru o intreprindere individuala cu norma de venit si neplatitoare tva? criandra criandra la 1 februarie 2011,sotul a inceput activitatea pt. ii(fabricarea de mobila) la norma de venit si neplatitoare TVA....Povestea e urmatoarea: Pe 30 ian am ... (vezi toată discuția)
Contabilitate in partida simpla oana_zip33 oana_zip33 Buna ziua, Am o casa de vacanta pe care o inchiriez de cateva ori pe an unor terte persoane. Am completat formularul 220 pentru un venit estimat si trebuie sa ... (vezi toată discuția)