Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Sunt in curs de ifintare PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Sunt in curs de ifintare PFA

Sunt in curs de infintare PFA, dar inca nu sunt inregistrat la registrul comertului. Daca cumpar un echipament pentru firma, acum inainte de a fi inregistrata, poate fi deductibil din impozit?
Daca firma are doua activitati, pe doua coduri caen diferite, inpozitul pe venit va fi dublu?

1. Echipamentul nu se poate deduce ca si cheltuiala, daca PFA nu este inca inregistrata la Registrul Comertului. Aceat echipament Dvs. il puteti achizitiona in acest moment ca persoana fizica, nu si autorizata.
2. Pentru ce mod de impozitare ati optat? In sistem real sau norma de venit?
opteaza pt sistem real -[chitantier facturier stres mult si impozit cam cit vrei]
opteaza pt norma de venit-[cit vor muschii lor si niciun stres]

chestii de deductibilitate le pui la capitolul contabilitate????
byngarz a scris:

opteaza pt sistem real -[chitantier facturier stres mult si impozit cam cit vrei]
opteaza pt norma de venit-[cit vor muschii lor si niciun stres]

chestii de deductibilitate le pui la capitolul contabilitate????

nu induceti lumea in eroare aveti obligatia sa aveti casa de marcat fiscala daca e cazul, facturier, jurnal de cumparari si vanzari chiar daca e norma de venit.