Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... INCHIDERE SOCIETATE CU DATORII LA STAT
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

INCHIDERE SOCIETATE CU DATORII LA STAT

Buna ziua,
Intrebarea mea este urmatoarea:
Cum se poate inchide o societate care nu a platit contributiile niciodata pentru ca nu a avut bani? A platit doar salariile personalului si utilitatile din imprumut de la asociati. A mers 2 ani asa, cu pierdere, sperand ca la un moment va contracta vreun proiect care sa o scoata din impas (este societate de prestari servicii in domeniul IT), dar nu s-a intamplat. Vazand cu datoriile cresc si penalizarile aferente, administratorii isi doresc sa o inchida. Cum ar trebui sa procedeze?
o firma cu datorii la stat nu se poate inchide. exista o ordonanta care mentioneaza acest lucru. In acest moment nu am numarul actului normativ, insa sigur se interzice dizolvarea unor asemenea societati.
Corect,nu se inchide.Faceti urgent dosarul pt. a baga firma in insolventa.Altfel o vor face finantele-acum o pot face pt sume mici.Va vor atrage raspunderea ca administrator;adica...,cazier fiscal.
ce trebuie sa contina acest dosar pt insolventa?
o cerere de declansare a procedurii insolventei? si unde o depun? si altceva ce mai trebuie la dosar?
va multumesc
MadiTzu, utilizator
Actele firmei-copii,cerere,taxa-aproape 200lei.Tribunalul Comercial-personal.
la care adaugi urmatoarele acte:

a) bilantul certificat de catre administrator si cenzor/auditor, balanta de verificare pentru luna precedenta datei înregistrarii cererii de deschidere a procedurii;
b) o lista completa a tuturor bunurilor debitorului, incluzând toate conturile si bancile prin care debitorul îsi ruleaza fondurile; pentru bunurile grevate se vor mentiona datele din registrele de publicitate;
c) o lista a numelor si a adreselor creditorilor, oricum ar fi creantele acestora: certe sau sub conditie, lichide ori nelichide, scadente sau nescadente, necontestate ori contestate, aratându-se suma, cauza si drepturile de preferinta;
d) o lista cuprinzând platile si transferurile patrimoniale efectuate de debitor în cele 120 de zile anterioare înregistrarii cererii introductive;
e) o lista a activitatilor curente pe care intentioneaza sa le desfasoare în perioada de observatie;
f) contul de profit si pierdere pe anul anterior depunerii cererii;
g) o lista a membrilor grupului de interes economic sau, dupa caz, a asociatilor cu raspundere nelimitata, pentru societatile în nume colectiv si cele în comandita;
h) o declaratie prin care debitorul îsi arata intentia de intrare în procedura simplificata sau de reorganizare, conform unui plan, prin restructurarea activitatii ori prin lichidarea, în tot sau în parte, a averii, în vederea stingerii datoriilor sale; daca aceasta declaratie nu va fi depusa pâna la expirarea termenului stabilit la alin. (2), se prezuma ca debitorul este de acord cu initierea procedurii simplificate;
i) o descriere sumara a modalitatilor pe care le are în vedere pentru reorganizarea activitatii;
j) o declaratie pe propria raspundere, autentificata la notar ori certificata de un avocat, sau un certificat de la registrul societatilor agricole ori, dupa caz, oficiul registrului comertului în a carui raza teritoriala se afla domiciliul profesional/sediul social, din care sa rezulte daca a mai fost supus procedurii prevazute de prezenta lege într-un interval de 5 ani anterior formularii cererii introductive;
k) o declaratie pe propria raspundere autentificata de notar sau certificata de avocat, din care sa rezulte ca nu a fost condamnat definitiv pentru fals ori pentru infractiuni prevazute în Legea concurentei nr. 21/1996 si ca administratorii, directorii si/sau asociatii nu au fost condamnati definitiv pentru bancruta frauduloasa, gestiune frauduloasa, abuz de încredere, înselaciune, delapidare, marturie mincinoasa, infractiuni de fals ori infractiuni prevazute în Legea nr. 21/1996, în ultimii 5 ani anteriori deschiderii procedurii;
l) un certificat de admitere la tranzactionare pe o piata reglementata a valorilor mobiliare sau a altor instrumente financiare emise.