Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONCEDIU DE ODIHNA PT. CEI CU TIMP PARTIAL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONCEDIU DE ODIHNA PT. CEI CU TIMP PARTIAL

CARE ESTE DURATA CONC.ODIHNA PENTRU CEI CARE LUCREAZA CU TIMP PARTIAL?
1. Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.

2. Art. 106 C.mun. prevede :
(1) Salariatul incadrat cu contract de munca cu timp partial se bucura de drepturile salariatilor cu norma intreaga, in conditiile prevazute de lege si de contractele colective de munca aplicabile.
(2) Drepturile salariale se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat, raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru.
stelutadarasteanu a scris:

CARE ESTE DURATA CONC.ODIHNA PENTRU CEI CARE LUCREAZA CU TIMP PARTIAL?

Beneficiaza de aceeasi durata a c.o. ca si salariatii cu norma intreaga,durata co ne mai fiind afectata de tipul de contract.