avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... casa proprietate personala curtea si gradina ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

casa proprietate personala curtea si gradina proprietatea statului

Socrii mei locuiesc la tara. Au cumparat casa cu legea 112 in 1996 si au achitat-o integral in anul 2000. Prin proces cu primaria comunei le-au fost atribuiti 250 mp dar curtea si gradina sunt in suprafata de 1707 mp. Ce alternative au pentru a cumpara terenul aferent locuintei. Exista posibilitatea ca o alta persoana sa poata sa cumpere curtea si gradina iar ei sa ramana doar cu accesul din strada? Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: gabitzu_l , utilizator 22:12, 12 Iulie 2011
Suprafata de 1707 este in proprietatea privata a statului sau in domeniul public?
Am uitat sa precizez ca din cei 1707 mp 250 mp sunt in proprietatea socrilor mei iar restul in proprietatea statului
terenul care nu este al socrilor face parte din domeniul public sau privat al statului?
Face parte din domeniul privat al statului
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti obtine restul de teren prin ordin al prefectului

Dosar la primarie care sa contina:
- cerere;
- contract de vanzare-cumparare/titlu de proprietate;
- acte stare civila;
- schita cadastrala imobil/procesul verbal de punere in posesie;
- extras registrul agricol 1986-1990 si registrul posesorilor 1990 pentru pozitia de rol a imobilului (de la primarie);
- istoric de rol fiscal;
- declaratii vecini cum ca nu sunt litigii privind dreptul de proprietate, daca suprafata rezultata din masuratori este mai mare decat cea din acte.

Alte discuții în legătură

Ordin al prefectului apeiron2 apeiron2 As dori sa intreb cand si in ce conditii se emite OARDINUL PREFECTULUI? (vezi toată discuția)
Atribuire suprafata de teren - probleme cezarad cezarad Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine daca se poate cu o problema. Bunicii mele i s-a atribuit in anul 1985 de catre Consiliul Popular teren in folosinta de ... (vezi toată discuția)