Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ordin al prefectului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ordin al prefectului

As dori sa intreb cand si in ce conditii se emite OARDINUL PREFECTULUI?
Cand? Oricand, daca sunt indeplinite conditiile legale, in baza art. 23/36 din legea 18/1991.
Cui? Persoanelor care detin imobile compuse din casa si curte, dobandite inainte de colectivizare sau in timpul comunismului, si care nu detin acte de proprietate pentru acestea.
Dosarul se depune la primarie si contine:
- cerere;
- extras registrul agricol 1986-1990 si registrul posesorilor 1990 pentru pozitia aferenta imobilului (de la primarie);
- istoric de rol fiscal;
- schita cadastrala a imobilului;
- declaratii ale vecinilor cum ca nu le este afectat dreptul de proprietate, daca suprafata rezultata din masuratori este mai mare decat cea din evidente;
acte stare civila solicitanti (eventual certificat de mostenitor, daca persoana care figura in evidentele din 1990 a decedat intre timp).
este vorba de fapt despre gradina aferenta unei constructii cumparate in anul 1981 in suprafata de 1850mp si as vrea sa stiu cui ii revine aceasta : vechiului proprietar sau proprietarului actual a constructiei, ca vecinul meu se judeca de 10 ani depunand tot felul de actiuni si tot nu a reusit .Acea gradina i s-a reconstituit deja vechiului proprietar, iar proprietarului casei i s-a dat doat 1000 mp.
la acea vreme, terenul aferent casei intra in proprietatea statului, ramanand in folosinta proprietarului doar 250 mp. Art. 36 din legea 18/1991 spune ca acel teren, afectat de decretul lege 58/1974, trebuia restituit proprietarului actual al constructiei, nu fostului proprietar.
Acum depinde si daca curtea respectiva avea 1850 mp in 1981...
Kyandra, moderator