Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... desfacerea casatoriei incheiata in italia
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

desfacerea casatoriei incheiata in italia

Buna,in ce conditii poate fi desfacuta în Romania o casatorie incheiata in Italia intre doi romani ,fara minori si cu capat de cerere de partaj?
In conditiile legii romane.
Art 607 C.pr.civ.
Casatoria a fost inregistrata si in Romania?
In cazul in care nu a fost inregistrata,instanta competenta a desface casatoria este cea italiana.

[ link extern ]
;)
luiza2008, utilizator
multumesc=D>=D>
Multumesc luiza ,casatoria este inregistrata si in Romania
page a scris:

Multumesc luiza ,casatoria este inregistrata si in Romania

In acest caz,veti putea divorta in Romania.

Cererea de divort este de competenta judecatoriei in circumscriptia careia se afla cel din urma domiciliu comun al sotilor. Daca sotii nu au avut domiciliu comun sau daca niciunul din soti nu mai locuieste in circumscriptia judecatoriei in care se afla cel din urma domiciliu comun, judecatoria competenta este aceea in circumscriptia careia isi are domiciliul paratul, iar cand paratul nu are domiciliu in tara, este competenta judecatoria in circumscriptia caruia isi are domiciliul reclamantul.

.La actiunea de divort se ataseaza urmatoarele acte:
certificatul de căsătorie-copie
copiile actelor de naştere ale copiilor-cand este cazul
chitanţa doveditoare pentru plata taxei judiciare de timbru-care in cazul actiunii de divort este de 39 lei+timbrul judiciar de 0,3 lei
Pentru partaj:
actiunea se depune la aceeasi instanta,
taxa de timbru este de 3% din valoarea masei partajabile si timbre judiciare in functie de valoare,
Luati legatura cu un avocat.

luiza2008, utilizator