Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Divort in Romania dar cu domiciliul sotilor si al ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Divort in Romania dar cu domiciliul sotilor si al copiilor in Italia

Revin cu o speta din divort !
Sotii traiesc in Italia dar ultimul domiciliu comun a fost intr-o localitate de langa Bucuresti.Divortul va fi in Romania, nu ?
Au doi copii minori de 7 si 12 ani care sunt la scoala in Italia.Ancheta sociala in cazul divortului va fi unde ? Sa vina in Romania cu ei ?
Daca se poate un raspuns.....
Dacă niciunul dintre soți nu mai au locuința în țară, părțile pot conveni să introducă acțiunea la orice judecătorie de pe teritoriul României. În lipsa unui astfel de acord va fi competentă Judecătoria Sectorului 5 București.
Da, va puteti judeca in Romania sau in Italia.
E bine sa discutati daca va intelegeti ca sa nu deschideti aiurea procesul.
Aveti dreptul de a fi reprezentati de avocati daca nu veniti la proces.
Divortul va fi in Romania sau in Italia in functei de cum se incep demersurile. Duoa mine, ambele tari sunt competente teritorial, asa incat depinde ce vor partile si cum se incep demersurile.
Pentru ancheta sociala nu veniti in Romania cu minorii.
Ancheta se face la locuinta din Itakia de autoritatile italiene.Se va uza de comisie rogatorie.
Divortul va fi transat de catre instantele de judecata din Romania.

Ancheta psihosociala se va efectua prin comisie rogatorie internationala, la resedinta din Italia.

Regulamentul nr. 2201/2003 contine dispozitii referitoare la litigiile cu element de extraneitate in relatie cu un stat membru si anume competenta exclusiva de fond in materie civilia.

Astfel, conform articolului 3 din Regulament sunt competente sa hotarasca in problemele privind divortul instantele judecatoresti din statul membru pe teritoriul caruia se afla:

– resedinta obisnuita actuala a sotilor sau
– ultima resedinta obisnuita a sotilor in conditiile in care unul dintre ei inca locuieste acolo sau
– resedinta obisnuita a paratului sau
– in caz de cerere comuna resedinta obisnuita a unuia dintre soti sau
– resedinta obisnuita a reclamantului in cazul in care acesta a locuit acolo cel putin un an inaintea introducerii cererii.

Astfel, in baza articolului 3, alineatul 1, litera A, oricare dintre soti poate introduce o cerere de divort daca pe teritoriul Romaniei se afla,
fie:

– resedinta obisnuita actuala a sotilor sau
– ultima resedinta obisnuita a sotilor in conditiile in care unul dintre ei inca locuieste acolo sau
– resedinta obisnuita a paratului sau
– in caz de cerere comuna resedinta obisnuita a unuia dintre soti sau
– resedinta obisnuita a reclamantului in cazul in care acesta a locuit acolo cel putin un an inaintea introducerii cererii

Succes.