Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pauza de tigara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pauza de tigara

Buna ziua,

Am citit un post de prin iunie 2009, "Pauza de tigara reglementata legal?", care mi-a raspuns la cateva intrebari, dar nu la toate.

Nu am nimic impotriva pauzelor luate de colegii mei fumatori (eu nu fumez), dar as fi curios de ce superiorii nu acorda aceleasi pauze si nefumatorilor. Mi s-a intamplat de mai multe ori sa aud intrebarea "Tu unde pleci, ca doar tu nu fumezi?", cand m-am ridicat si eu de la birou pentru a merge in acele pauze.

Este specificat clar pe undeva ca se acorda pauze NUMAI pentru fumat? De ce eu, ca nefumator, nu-mi pot lua o pauza de cinci minute, in care sa discut cu colegii, iar apoi sa ma intorc la munca?
Ce se poate face in cazuri din acestea? Sa ne apucam cu toti de fumat?
marin123 a scris:

Buna ziua,

Am citit un post de prin iunie 2009, "Pauza de tigara reglementata legal?", care mi-a raspuns la cateva intrebari, dar nu la toate.

Nu am nimic impotriva pauzelor luate de colegii mei fumatori (eu nu fumez), dar as fi curios de ce superiorii nu acorda aceleasi pauze si nefumatorilor. Mi s-a intamplat de mai multe ori sa aud intrebarea "Tu unde pleci, ca doar tu nu fumezi?", cand m-am ridicat si eu de la birou pentru a merge in acele pauze.

Este specificat clar pe undeva ca se acorda pauze NUMAI pentru fumat? De ce eu, ca nefumator, nu-mi pot lua o pauza de cinci minute, in care sa discut cu colegii, iar apoi sa ma intorc la munca?
Ce se poate face in cazuri din acestea? Sa ne apucam cu toti de fumat?

Solicitati prin sindicat sau reprezentantul salariatilor o modificare a Regulamentului Intern,( cu siguranta apare acolo aceasta prevedere),in sensul ca pauza respectiva sa includa si consumarea unei cafele,mai corect sa se intituleze "pauza de cafea",pt. eliminarea discriminarii,oricum la cafea merge si o tigara....
ContSters136493, utilizator
Si astfel se va mari programul de lucru cu durata pauzei...
S-ar putea sa nu aveti sustinatori, ei oricum se duc la tigara. :bully:
Nu ma intereseaza un nume anume pentru acea pauza, fie ca-i de tigara, de cafea sau de mers la toaleta. Oricum, din cate am inteles, nu exista asa ceva in Regulament, asta e o pauza luata la bunul simt.

Intrebarea mea era de ce nefumatorii nu-si pot lua asemenea pauze. Un fumator nu poate sta o ora intreaga pe scaun fara sa fumeze, pentru ca are anumite nevoi, dar un nefumator n-are asemenea dorinte, deci trebuie sa stea 10 ore pe zi pe scaun, fara sa se miste?
Dar asta cred ca depinde intr-o mare masura de seful direct... #-o
Daca este o chestiune doar la mica intelegere,atunci tratati direct cu seful.Daca doriti insa oficializarea unei pauze in timpul programului de lucru,faceti demersuri pt. introducerea acesteia in Regulamentul Intern.Varianta aceasta mi se pare mai inteleapta !
ContSters136493, utilizator
marin123 a scris:

Dar asta cred ca depinde intr-o mare masura de seful direct... #-o

Normal...Si sunt doua cazuri:
1. Seful este sau a fost fumator si le intelege dependenta.
2. Seful este nefumator, dar ii considera "oameni de baza" si le accepta/trece cu vederea.
Pe de alta parte, aceste pauze sunt percepute ca "lung prilej de barfe si de ipoteze". Nimic constructiv. Deci, acest comportament nu trebuie incurajat.
Eu cred ca va puteti lua pauza discret, fara socializare in grupuri mari.