avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... legalizarea hotararii de divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

legalizarea hotararii de divort

buna ziua,poate cineva sa-mi spuna cand trebuie sa legalizez hotararea de divort,daca o pot face oricand sau este un termen anume? va multumesc
Cel mai recent răspuns: Micheleplacido , utilizator 10:44, 7 Decembrie 2016
o puteti face oricand, nu este un anumit termen, eventual o sa va trebuiasca cand o sa va recasatoriti
puteti solicita legalizarea hotararii doar cand este definitiva si irevocabila in sensul ca nu s-a exercitat cale de atac sau au fost epuizate toate caile de atac.
Nu exista un termen.
Hotararea dvs. este definitiva si irevocabila asa cum afirmati aici:
www.avocatnet.ro/content/for... .
Pentru legalizare aveti nevoie de:
-cerere adresata presedintelui instantei,
-taxa de timbru de 2.00 lei,
-timbru jud. de 0,15 lei,
-hotararea a carei legalizare se solicita.
In situatia in care doriti sa va recasatoriti, veti avea nevoie de aceasta hotarare legalizata, fiind necesar ca Serviciul de Stare civila sa faca mentiune pe certificatul de casatoriei cu privire la desfacerea acesteia.
De asemenea in situatia in care instanta a dispus ca dupa desfacerea casatoriei sa reveniti la numele avut anterior casatoriei, aveti nevoie de hotararea legalizata pentru schimbarea CI si a celorlalte acte.
Ultima modificare: Luni, 11 Iulie 2011
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
simonette12 a scris:

Nu exista un termen.
Hotararea dvs. este definitiva si irevocabila asa cum afirmati aici:
www.avocatnet.ro/content/for... .
Pentru legalizare aveti nevoie de:
-cerere adresata presedintelui instantei,
-taxa de timbru de 2.00 lei,
-timbru jud. de 0,15 lei,
-hotararea a carei legalizare se solicita.
In situatia in care doriti sa va recasatoriti, veti avea nevoie de aceasta hotarare legalizata, fiind necesar ca Serviciul de Stare civila sa faca mentiune pe certificatul de casatoriei cu privire la desfacerea acesteia.
De asemenea in situatia in care instanta a dispus ca dupa desfacerea casatoriei sa reveniti la numele avut anterior casatoriei, aveti nevoie de hotararea legalizata pentru schimbarea CI si a celorlalte acte.
va multumesc frumos pentru lamuriri,intr-adevar instanta a dispus ca dupa desfacerea casatoriei sa revin la numele anterior,numai ca as dori sa mai astept pana in august ca sa legalizez hotararea avand in vedere ca din anumite motive am nevoie sa raman pe fostul nume(nimic ilegal) sper sa nu fie probleme daca astept atat si abia prin luna august sa-mi schimb toate actele. credeti ca pot avea necazuri daca imi schimb actele mai tarziu?:-/O zi cat mai placuta si inca o data multumesc frumos
De acord cu totul. Mai aveţi în vedere şi disp.art.619 cpc privind calea de atac în ce priveşte numele, adică 30 zile de la comunicare.

Alte discuții în legătură

Hotarare de divort mihaelach mihaelach Pot sa-mi schimb cartea de identitate daca hotararea de divort nu este stampilata cu mentiunea definitiva si irevocabila daca in aceea hotarare se specifica ca ... (vezi toată discuția)
Am divortat, cum schimb cartea de identitate ? dorinaionita6969 dorinaionita6969 in urma divortului,am primit acasa o hotarareprin care mi se comunica ca este irevocabila in ceea ce priveste divortul si cu drept de apel in termen de 30zile ... (vezi toată discuția)
cum se obtine o hotarare judecatoreasca de divort iuliana.popa iuliana.popa Buna seara, Am divortat (divort prin acord) pe 17.11.2010 si nu am primit inca HG definitiva si irevocabila. As dori sa imi schimb numele (am cerut ... (vezi toată discuția)