Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Plangere contraventionala - amenda pentru rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Plangere contraventionala - amenda pentru rovinieta

In data de 17.02.2010 am cumparat rovinieta ptr.autoturism pentru un an de zile.
In data de 03.05.2010 am schimbat numarul de inmatriculare raminind acelasi proprietar(efectiv mi-am schimbat domiciliul).Nu am stiut ca incepind cu 01.08.2010 trebuia sa merg la CNADNR pentru anuntarea achimbarii nr.de inmatriculare.
In data de 06.07.2011 mi-a venit amenda rovinieta pentru data de 23.12.2010 cu PV incheiat in data de 21.06.2011.Pe 11.07.2011 deja mi-a venit a doua amenda ptr.data de 22.12.2010 cu PV din 21.06.2011.Incepind cu 22.12.2010 fac naveta Ploiesti-Buc. zilnic.La CNADNR mi s-a spus ca pot face contestatie doar la Tribunal.Credeti ca am vreo sansa de reusita?Ma poate ajuta cineva cu un model de contestatie pentru trubunal pentru aceasta situatie?Va trebui sa fac contestatie pentru fiecare PV?Cit trebuie sa platesc la tribunal ptr.fiecare contestatie?
Multumesc !

Competenta de solutionare a plangerii apartine judecatoriei; contestatie, va trebui sa faceti pentru fiecare proces verbal in parte.
Plangerea la procesul verbal se depune la judecatoria din raza de competenta teritoriala .
Sanse aveti, la Judecatoria Buzau, toate amenzile au fost transformate in avertisment.
Nu se timbreaza plangerea contraventionala, practic nu va costa decat redactarea plangerii.
av. Iorga Elena - Baroul Buzau
Multumesc pentru raspuns !
Eu ma astept sa-mi vina vreo 80 de PV de amenda pe acest motiv.
Sper ca Tribunalul din Ploiesti sa fie de acord s-mi dea 80 de avertismente ptr.ca altfel voi fi intr-o situatie forte dificila ca sa nu mai vorbesc despre faptul ca va trebui sa fac un "abonament" la Tribunal pentru a depune de acum incolo vreo luna de zile contestatii.
Sunt si eu interesat de o contestatie a unei amenzi pentru lipsa rovinietei.
Cazul meu este diferit , insa.
Chiar nu am avut rovinieta valabila. Dar se pare ca procesul verbal a venit prea tarziu. Dupa termenul de 6 luni.
Mai concret.
Data constatarii: 23.12.2010
Data procesulșui verbal de constatare: 21.06.2011
Data primirii procesului verbal (data postei pe plic si pe confirmarea de primire): 14.07.2011.

Din lege am inteles ca dupa 6 luni de la data constatarii se prescrie. Corect?
Daca ieri am primit 48 de ore ar fi maine. Dar este zi nelucratoare. Pot plati luni?
Multumesc mult.
Termenele sunt corecte.
6 luni de la data constatarii pina la data intocmirii PV de contrventie si 30 zile de la intocmirea PV pina la data primirii.
Da,poti plati si luni amenda !
Nu platiti amenda, formulati plangere
av. Iorga