Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Executant sanctionat pentru lipsa autorizatiei de ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Executant sanctionat pentru lipsa autorizatiei de construire

Cine este sanctionat in cazul lipsei autorizatiei de construire? Executantul sau beneficiarul? pentru ca una din obligatiile esentiale ale executantului este de a nu incepe lucrarile daca nu exista AC.
Legea nr.50/1991privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii,republicata, modificata:
Art. 26. - (1) Constituie contraventii urmatoarele fapte, daca nu au fost savarsite in astfel de conditii incat, potrivit legii, sa fie considerate infractiuni:
a) executarea sau desfiintarea, totala ori partiala, fara autorizatie a lucrarilor prevazute la art. 3, cu exceptia celor mentionate la lit. b), de catre investitor si executant;
Asdar, sanctiunea - amenda in acest caz -se aplica atat beneficiarului investitor cat si executantului.