Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale radierea unei masini
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

radierea unei masini

buna ziua!

am o masina cu motor de 2800cmc si de anul asta platesc la primarie taxa, 2 000 RON. La sfarsitul anului asta vreau sa o radiez sa nu mai platesc taxa asta imensa.
Dar intrebarea mea este: daca o radiez si dupa un an (de exemplu) vreau sa o inmatriculez platesc TAXA DE PRIMA INMATRICULARE????

VA multumesc pentru raspuns
cat o aveti in proprietate, va trebui sa platiti impozit. chiar daca o radiati din circulatie, tot veti plati impozit pe proprietate.
o puteti radia cand nu mai sunteti proprietarul ei pt ca o vindeti, o distrugeti, o dati la remat.. etc